Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Le Couvent des Minimes Aqua Solis: Zahrada na přání

Na takovou zahradu, jaká je cítit z flakonu Aqua Solis, reálně jen tak nenarazíte. Zvlášť ne nyní, v době největšího sucha za posledních 500 let. Je v ní totiž vlhko. Udržuje ho stín vysokých stromů a velmi bujný zelený podrost pod nimi s rozmanitými druhy květin. Slunce květy neopéká, ale jemně je hladí svými paprsky. Ve vzduchu se navíc vznáší lahodné a osvěžující ovocné aroma. Zahrada se nachází přesně na půli cesty mezi meditativním klidem a požitkářstvím. Vytvořil ji mistr parfémových zahrad, Jean-Claude Ellena.

 

Vincent van Gogh
(prostřednictvím Wikimedia Commons)

 

Podle oficiálního popisu značky má být inspirací ovocný sad náležící k bývalému francouzskému klášteru Le Couvent des Minimes. Byl založen v roce 1614 a mniši se v něm kromě jiného věnovali studiu rostlin. Botanická tradice kláštera zaujala značku natolik, že při svém vzniku (někdy okolo 2008) přijala jeho název za svůj. Chtěli tím zdůraznit své zaměření na parfémy s vysokým podílem přírodních esencí. Do projektu se zapojil také Jean-Claude Ellena a stal se nejen tvůrcem Aqua Solis a třinácti dalších parfémů Le Couvent des Minimes, ale také kreativním ředitelem značky.

 

Vincent van Gogh
(prostřednictvím Wikimedia Commons)

 

Původně jsem si myslela, že parfém bude olfaktorickou procházkou zahradou s ovocným džusem v ruce, ale ve skutečnosti jde spíš o sad. Musel by to být sad prastarý, neprořezaný, s přerostlými stromy a hlubokým stínem pod nimi. Jejich dřevo je přitom zvláštně aromatické, sladké i jemně kořeněné. Nasládlou šťavnatost zelené části vůně určuje velké množství fíkových listů. Nejen tím připomíná parfém další Ellenovo dílo, Mediteránskou zahradu od Hermese. Oproti ní však Aqua Solis lépe spojuje protiklady v kompozici, jako je vlhkost a slunečnost, nahořklost zeleně a ovocná sladkost. Štiplavý pyl typický pro Un Jardin En Mediterranee je nahrazen uhlazenou směsí kvítí s růžemi. Slunce, které stojí přímo v názvu Aqua Solis, je vlídné, nesnaží ze zahrady udělat poušť, ale naopak jí svými paprsky dodávat život.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: