Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Les Années 25 Bis: Co Andy Tauer udělal růži

Vůbec neuvažoval o něčem tak banálním jako postavit růži do vázy a jen se kochat její vůní. Andy Tauer není Jean-Claude Ellena a nemá potřebu meditativních parfémových zahrad. Tauer raději materiály popadne do svých chlapských tlap, podrtí mezi prsty a trochu rozcupuje, než k tomu sežmoulanému cosi přičichne. Proč taky ne, materiál přece nemá duši, emoce, ani vlastní názory. I když je mi bližší subtilní přístup Elleny, musím přiznat, že na Tauerově drcení a trápení materiálů něco je. Jinak by z Les Années 25 Bis nebylo cítit, jak ho růže uchvátila.

 

Andy Tauer (foto Tauer Perfumes)

 

Růže je v Les Années 25 Bis středem všeho, přitom se zdá, že by z flakonu nejradši utekla. Sežmoulané okvětní lístky drtí hromada suchých a nemastných pryskyřic, k tomu se růži trochu motá hlava z nakyslých aromat z bergamotu a směsi ovoce. Ty později zeslábnou, když se objeví kosatec. Jenže je zase použitý po tauerovsku, takže je ho příliš a růže, která si už začala urovnávat okvětní kvítky, začne pod tou tíhou opět vadnout. Vydechne si až v závěrečné fáze, kdy jí někdo přisune sametovou podložku, možná to byla vanilka s pižmem. Růže relaxuje a začne vzpomínat, jaká byla kdysi, když rostla na záhoně a horké slunce šířilo vůně jejích temně červených květů. Na hromadu pryskyřic trochu zapomene, ačkoli jsou tu pořád. Jen už méně tíží, možná proto, že se jim také ulevilo, když některé složky vyprchaly, především citrusy a dusivý kosatec. Mění se i samy pryskyřice a postupně získávají zářivě zlatavou barvu. Tuto záři podle všeho Andy Tauer pro vůni zamýšlel, neboť má znázorňovat zlatou parfémovou dobu 20. let minulého století. Proto by Les Années 25 Bis měla mít vintage charakter, ten ale nejsem schopná postřehnout. Rozhodně v ní není nic z atmosféry starých parfémů od Caronu, Guerlainu nebo Jeana Patou.

 

 

Parfém s podobným názvem (Les Années 25) připravil Tauer v roce 2018 k 25. výročí své značky Tauer Perfumes jako poděkování příznivcům. Ale nedalo mu to, dál s ním experimentoval, až došel k verzi rozšířenou v názvu o slůvko „Bis“. Podle webu Now Smell This řekl Andy Tauer o původní limitce, že byla skvělá, ale Les Années 25 Bis, kterou lze chápat jako přídavek s pozměněným složením, je fantastická. Z nové kompozice především odebral horké koření, kterého bylo v Les Années 25 plno. Nedivila bych se, kdyby to byla právě růže, která Tauerovi tak dlouho vrtala v hlavě, až ho přiměla předvést ji jinak. Je to totiž nepoddajný a náladový materiál.

2 comments on “Les Années 25 Bis: Co Andy Tauer udělal růži

 1. alibi
  11.5.2020

  Někde jsem četla rozhovor s Andy Tauerem, kde říkal, že růži má velmi velmi rád, ale má s ní potíž. Dost často mu totiž vychází mýdlová. A aby tomu tak nebylo, musí se několik měsíců „pachtit“. Asi proto je ten jeho boj ve vůni cítit. 🙂 Mě tedy růže v Les Années 25 Bis načisto utekla, ale zkoušela jsem pouze letmo

  Liked by 1 osoba

  • Tak to je zajímavé, růže tedy asi bude jeho velké téma. Škoda, že Tauer nechce mýdlovitost růže využít. Tuto polohu růže mám ráda – moje zatím nejoblíbenější je ta v Nantucket Briar od Crabtree & Evelyn.
   Pokud jde o růži v Les Années 25 Bis, tak nestojí v popředí, ale spíše se přikrčuje, asi jak ji utlačují ty složky, které ji mají zdobit a které tam jsou jen pro ni.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: