Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Atelier Cologne Jasmin Angélique: Vzpomínka na safari

Nebo spíš na Safari s velkým „S“. Je to jako vytáhnout po týdnu svetr a na zlomek vteřiny se pozastavit, co že to nosil za parfém. Část vůně už pustil a pozměnil, ale většinu si pořád drží. Je tam. A bude tam i o další týden později, zase slabší a sladší, ale zbytky její dráždivé divokosti se textilních vláken drží zuby nehty. Tak takový vývoj jako Safari Ralph Lauren na svetru za dva týdny prodělá Jasmin Angélique během několika hodin.

Norman Parkinson The Art of Travel, 1951

Volání divočiny

Za podobou i dráždivou přitažlivostí obou parfémů stojí jednoznačně galbanum. Mimochodem, tuhle zvláštní nesladkou, nevanilkovou a nekrémovou pryskyřici si lze koupit k vykuřování. Za pokus to určitě stojí. Nezachází se s ní snadno, je to hutná, zelenohnědá a úporně lepivá hmota, ale trpělivost se vyplatí, protože její aromata okamžitě probudí spící instinkty. S údernou silou stáda valících se hrochů z Jumanji rozrazí zdi místnosti a vyvolají touhu rozběhnout se po nekonečných pláních a do nosu nasávat vůni vlhké hlíny, divokých bylin, kořínků, mechu a vzduchu, který je tím vším prosycený a tak čistý, až to bodá v plicích. Je to galbanum, co ze Safari dělá oslavu majestátnosti africké savany, tak euforickou a opilou štěstím z volností, až z ní naskakuje husí kůže. Jasmine Angélique tak bouřlivá není, je pouhou ozvěnou toho šílenství, je mírnější a pro běžné nošení méně konfliktní podobou volání divočiny. Také kompozici má jednodušší a sevřenější, nikoli dvouvrstvou jako u Safari, ovšem v jádru se nachází podobná nezkrotnost, a ta zamotává hlavu.

Foto Flickr, Njambi Ndiba

Vzpomínka na Safari

Jasmin Angélique je nejen jednodušší omezeným množstvím podkreslujících složek, ale znatelně více klade větší důraz na tradiční líbivost. Do páru s galbanem totiž nedává podivně nevoňavou kytku aksamitník jako Safari, ale ozdobný a studivý jasmín. Divočina v galbanu tím nepřichází o svou dráždivou přitažlivost, ale už neukazuje méně líbivé realistické detaily jako zasychající tráva a prach savany. Spíš naopak, nahořkle bylinné galbanum tu jasmín uhlazuje chladnou sladkou dekorativností. Jasmín pod sebe shrnuje také lahodné ovocné, později spíš citrusové tóny a otužilé narcisy. Mimo pak postává kadidlo. Nepropojuje složky a nevznáší se jako minerálně sladký prach, spíš padá k zemitým aromatům, takže vychází spíš do podoby očouzeného dřeva v podkladu. Zřetelněji vystoupí až po několika hodinách, kdy se složky začnou rozpojovat. Ne, Jasmin Angélique není náhrada za ztracenou Safari, ale jako vzpomínka na tuto legendu funguje docela dobře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: