Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Caron Violette Precieuse: Fialky v březnu

Krčily se tam vlastně už v únoru. V parku, mezi keři, kde se udrželo vlhko. V lezavě studeném počasí se choulily při zemi, listy mrňavé, stonky ještě kratší, ale statečně kvetly. Asi si tenhle souhrn vjemů, chladu, vlhké zeminy,listů i čarovonných květů, umíte čichově představit. A když to umíte, tak máte víceméně pohromadě také základní charakter fialky ve Violette Precieuse. Je stejný v té nejnovější, aktuálně prodávané verzi, jako byl v těch předchozích.

 

Foto Flickr, Mary Anne Morgan

Sladká a líbezná

Web značky Caron je z nějakého zvláštního důvodu na informace mimořádně skoupý, a tak se na něm nedočtete, kdy vlastně původní verzi z roku 1913 přestali vyrábět a proč ji reformulovanou vrátili na trh hned dvakrát – nejdřív v roce 2006 a pak znovu 2017. Takže odpovědět se dá jen na jinou otázku: Ano, současná Violette Precieuse se snaží zachovat charakter té původní. Pokud se vám zdá příliš líbivá, tak to není jen stylovým přizpůsobením se současným parfémů. Líbivá byla i její původní verze, zvláště ve srovnání se svou skoro vrstevnicí Narcisse Noir z roku 1911. Z té se parfumér a zakladatel značky Ernest Daltroff pokusil udělat uměleckou abstrakci na téma kytice narcisů v šeru pokoje, naproti tomu Violette Precieuse mu vyhovala víceméně taková, jak ji příroda nabízí. Koketně líbezná, sladká a nekomplikovaně půvabná.

Foto Flickr, Robert Marcus Klump

Pro tu správnou náladu

Jak Daltroff svou fialku poskládal? Poměrně přímočaře se držel autentické vůně květů. Tím se Violette Precieuse výrazně liší od další a mnohem mladší fialkové vůně Caronu – Aimez-Moi s badyánově orientálním laděním. Ve Violette Precieuse jde právě a jen o fialky. Zdobnost jejich vůně sice ještě zvyšuje příměs konvalinek a šeříku, těch je ale jen maličko a chovají se nenápadně. Prostředí kolem květů a studených lístků pak vytváří kosatcový kořen. Ten přirozeně obsahuje nejen vonnou formuli fialek, ale v tomhle případě také štiplavě škrobové aroma, připomínající nazelenalý vršek mrkve. Zní to zvláštně, ale fialkám štiplavě škrobovitá mrkev nijak neubližuje, naopak velmi dobře plní úlohu pozadí a navíc květy šikovně propojuje se zemitými tóny a prochladlými dřevnatými kořínky. S vývojem ve vůni ubývá chladu a zelených aromat, dřevitost kořínků se protepluje a mění na santál. Na santálovém dřevu a kosatcovém polštáři pak vůně fialek trůní až do úplného vyvanutí parfému. Zůstává tak velezdobným šperkem, který se sice nedá nosit často, ale s radostí ho vytáhnete, když přijde ta správná nálada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: