Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Jacques Fath L’Orée du Bois: Když se vdává hvězda stříbrného plátna

Dneska by se řeklo hollywoodská hvězda, ale tenkrát to byly hvězdy stříbrného plátna. Asi cítíte ten rozdíl. Stejný Hollywood, ale úplně jiná doba. Proto když se tenkrát v roce 1949 Rita Hayworthová vdávala, objednala si od návrháře Jacquese Fatha nejen svatební šaty, ale také něco do „výbavy“. Svatba byla totiž velkou společenskou událostí, herečka si brala vysoce postaveného prince Alyho Khana. Na té slávě nic neměnila skutečnostnost, že se vdávala už potřetí. (Nebylo to ani naposledy, v budoucnu ji čekala další dvě manželství.) Jacques Fath tedy vytvořil výstředně jednoduché světle modré svatební šaty doplněné kloboukem stejné barvy a k tomu dalších jedenáct šatů jako „výbavu“. A právě mezi nimi se skrývá inspirace pro parfém L’Orée du Bois. Byly to luxusní šaty se širokou hedvábnou sukní. Fath, který měl ve zvyku dávat svým modelům názvy, je označil právě L’Orée du Bois. O 68 let později, tedy v roce 2017, podle nich vytvořil Luca Maffei stejnojmennou vůni. Chtěl prý, aby kromě luxusních šatů symbolicky vyjadřovala i hereččinu zářivou kariéru, a zřejmě proto v kompozici použil spoustu zlatého medu a mimózy.

 

Rita Hayworthová ve svatebních šatech. Jejím třetím manželem se stal Aly Khan.
Foto: Acme News Photos, prostřednictvím Wikimedia Commons

 

L’Orée du Bois je komplikovaná vůně s vintage charakterem. Ohromující je především mimóza, která působí jako dlouhý a zdobný závoj nevěsty, ačkoli Rita Hayworthová žádný neměla. Mimóza voní intenzivně po pylu, ale také po mandlích, zatímco její květinovost je poněkud potlačena. (Koho by více zajímala mimóza, a také rozdíly mezi extrakty z různých druhů akácie, tak o tom psala nedávno Dzona v tomto článku.)

 

 

Další složky jako by si s mimózou hrály a složitě se s ní i mezi sebou navzájem propojovaly. Med se v L’Orée du Bois předvádí v tolika podobách, že jsem se s tím v jiném parfému snad ještě nesetkala. Je škrablavě minerální, zároveň však zlatavě hutný, až připomíná ambru. Dokonce obsahuje květinovost a samozřejmě typické medové animální tóny. Celkový dojem však určuje elegance prachově jemné mimózy. Všudypřítomný pudr částečně splývá s krystalickými částmi medu a také s pylem a mandlovými tóny mimózy. Výrazný je i šafrán, který spolu s medem a mimózou vytváří pocit hebkého semiše. Mezi méně dominantní složky patří sladké dřevo a fialky. L’Orée du Bois skutečně zlatavě září a rozhodně patří k vůním, kterých se nedá nabažit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: