Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Paglieri Florentia: Vzpomínka na lepší časy

Paglieri patří k těm parfémovým značkám, které hrdě hlásí rok svého vzniku i jméno zakladatele. Byl jím Lodovico Paglieri z italského městečka Alexandrie a k názvu si připisují rok 1876. Ze své historické produkce se pyšní především kolínskou vodou Felce Azzurra. Její recept se prý skládá z více než sto ingrediencí dovezených z celého světa a rodina Paglieri ho přísně střeží už od roku 1923. Zakladatele by určitě potěšilo, že je k sehnání i v roce 2020. Italská značka je hrdá i na líčidla a pudry, které dodávala v 30. letech minulého století hollywoodským herečkám.

 

Foto: Paglieri

 

V roce 2000 podnikla značka Paglieri krok, který srdce perfumisty nemůže pochopit. Po úspěších s různými bublinkami do koupele, sprchovými gely či balzámy na rty začala naplno produkovat užitkovou parfumaci pro prací prášky či osvěžovače vzduchu. Dokonce kvůli tomu vytvořili odnož své značky, kterou pojmenovali podle jejich rodinného pokladu, tedy Felce Azzurra.

 

Foto: Paglieri

 

Zdá se, že někdo z rodiny Paglieri nesouhlasil s tím, aby prací prášky zastínily dlouhou parfémovou tradici značky. Navíc si přál nové parfémy, které samozřejmě nebudou mít s aromaty prací chemie nic společného. A k tomu naštěstí došlo, najali si zkušené parfuméry z firmy Expressions Parfumées sídlící v Grasse. V letech 2016 a 2017 vznikla kolekce „Paglieri 1876“, do které patří i Florentia.

 

Foto: Paglieri

 

A jaká je tedy Florentia? Naprosto úžasná, po dlouhé době je to konečně vůně, kterou považuji za FBW, neboli „full bottle worthy“, čili „potřebuji ten parfém mít“. Základem kompozice jsou nemastné pryskyřice. Na ně jsou navěšeny různé ozdobnosti v podobě sladkých dřev, orientálního koření, kosatce a sušené růže. Ta je poměrně výrazná a zdá se, že k ní byly přimíchány i další květiny, které jsou také sušené. Zajímavé je jakési balzamické aroma, které vzniká nejspíš spojením nemastných pryskyřic a delikátní kůže.

 

Foto: z florentské galerie Uffizi, prostřednictvím Wikimedia Commons

 

V parfému nejsou pouze sladká dřeva, ale zřetelné je i staré dřevo, nejspíš i s vyřezanými ornamenty, jaké jsou k vidění v různých muzeích a kostelích ve Florencii. Parfém byl skutečně tímto městem inspirován, konkrétně prý úzkými uličkami s dílnami vyrábějícími tradiční florentský papír a zpracovávajícími kůži. Jakási vintage aura, která parfém obklopuje, byla tedy očividně záměrem. I sušená růže je jaksi starosvětská, jako by už věčnost tiše sledovala dění ve Florencii. Dzona o parfému řekla, že se jí zdá neosobní, v čemž s ní musím souhlasit. Florentia od Paglieri působí jako památka, na kterou se nejde vynadívat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: