Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Profumum Roma Fiore d’Ambra: Ne, není to Opium

Tenhle omyl, že Fiore d’Ambra je novým Opiem, který se v reakcích na Fragrantice opakuje, podnítila značka zřejmě záměrně. Mezi několika málo ingrediencemi, které prozradila, uvádí totiž „opiový květ“ a vůni také otvírá pronikavým indickým kořením na mýdlovém podkladu. Úvod je to tvrdý a rázný, brzy ale změkne. Zvlídní, mírně zesládne a Opiu se nebude blížit ani intenzitou a výdrží. Fiore d’Ambra je svá, naštěstí.

Foto Flickr, Marco Verch

Co tedy je?

Podle názvu „Květ ambry“. Podle stylu suchá kořeněná orientálka. A je důležité u stylu zůstat a nezkoumat příliš jednotlivosti. Fiore d’Ambra je totiž typ vůně, který se říkává trochu nepřesně komplexní, což má znamenat, že se výsledný dojem skládá mnoha drobných aromat a některá z nich mohou být úplně odlišného rázu. Proto je lepší Fiore d’Ambra na kůži zbytečně nestudovat, jinak objevíte věci, které s obláčkem vůně kolem nemají mnoho společného. Třeba jasmín, který stojí ve váze už příliš dlouho a dost už se změnil. Asi tak, že v komentáři na Fragrantice tomu tónu někdo říká „tlející lilie.“

Foto Flickr, Arman Thanvir

Vintage Indie

Charakter vůně určuje suché horké a štiplavé koření z indické kuchyně. Omezená je mastnota či krémovost, podkladem je suchý hřejivý vetiver a suchá dřeva s jemným dýmem. Umírněná je také sladkost, ačkoli běžně bývá v ambrových parfémech výrazná. Počáteční dojem je tak mýdlový, až je skoro slaný, později se k němu přidá lehká nasládlost, vycházející z dřevité pryskyřice a vanilky. Vanilka přitom zřetelně nevystupuje, spíš jako skrytý svorník propojuje vrchní vrstvu koření (a květin) s podkladem z mýdlově slaného vetiveru. Zajímavý je kovový tón. Připomíná nejen hřebíčkový karafiát, který je spolu s jasmínem nejvýraznější květinovou okrasou Fiore d’Ambra, ale také aroma mletého máku. A tím se vracíme opět do indické kuchyně a současně také k oficiálnímu složení parfému s oním „opiovým květem“ čili mákem. Pokud jde o karafiát, tak ten stejně jako jasmín působí, že ho ve váze zapomněli a květ už zasychá. Má to své kouzlo. Vzniká tím autentická vintage atmosféra, jakoby to nebyla nová vůně, ale klidně jedna z těch sto let starých receptur, které oživuje Oriza L. Legrand. Kdepak Opium, Fiore d’Ambra je spíš sen o koloniální Indii. Výdrží krátký, ale příjemně romantický.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: