Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Diptyque Geranium odorata: Takový dortíček

Kdyby snad někoho zajímalo, co bylo moje největší parfémové zklamání, nemusela bych o odpovědi dlouho přemýšlet. De Profundis Serge Lutense. To že má být chryzantéma? Ale prosím vás! A kde jsou listy? Ten nádherně dekadentně-gothic odér tlení a rozkladu, studivý vlhkou zeminou, pronikavý a čpící. To je pravá vůně dušiček, ne Lutensova astenická bledule z květů. No a něco podobného, i když s mnohem menším rozsahem katastrofy udělal Diptyque se soliflorem z pelargonie. Škrablavě bylinnou a zemitou část vůně listů vyřadili. Vznikla jim, pochopitelně a nevyhnutelně, Líbivka. Sladká jako ovocný dortík.

Modelka v klobouku návrhářky Niny Leen z roku 1952, autor nikde neuveden, zdroj Pinterest

Náhradní kompletnost

Je to zklamání, pokud čekáte kompletní pelargonii. Ale kdyby se vůně jmenovala Letní dezert, nikoho by nenapadlo, že něco chybí. Je okouzlující, bohatá na drobné detaily a mistrně zaoblená. Drobné detaily dávají třetí rozměr celkovému výrazu i hlavním aromatům, což je sladké citronové želé, růže a svěží zeleň, přesně ty tóny, které v tomto pořadí tvoří vůni listů pelargonie. Místo chybějící bylinné zemitosti, která je v původním stavu obklopuje a vyvažuje jejich sladkou líbivost, použili tvůrci vetiver s chlupatým dojmem pižma. Zdařile, protože svěží ovocnou lahodnost měkce podporuje ve vzletnosti a dodává jí náhradní kompletnost.

Foto Flickr, Mark Manguerra

Parfém pro radost

Proměněný je i vlastní citrusový tón, který v geraniu vytvářejí hned dvě složky. Tady jsou vytažené do pronikavosti a současně protknuté květinovými aromaty rozpuštěnými tak, že se nejeví jen jako růže. Jsou abstraktní a mohou se skládat do konkrétních představ, třeba do květů hlohu, které jsou v originále sladké a s typickým animálním podtextem. Tady je to nejspíš dílo tonky, uvedené mezi ingrediencemi. Vývoj téhle parfémové lahůdky je jen mírný, časem klesá naléhavost svěže zelené a citrusové části, vůně se zklidňuje a protepluje. Pořád ale zůstává parfémem pro radost, který umí okamžitě zvednout náladu, sice spíš holčičím než dámským, ale co na tom.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: