Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Ineke Evening Edged in Gold: Cizí vzpomínky

Ineke Rühland natáčí ke svým parfémům krátká videa, ve kterých vysvětluje, co ji inspiruje a jaké složky použila. Škoda jen, že na ně nikde neupozorňuje, ani na svých webovkách, a tak jsem na nahrávku k Evening Edged in Gold jsem narazila až po dvou dnech zkoušení, tedy v době, kdy už jsem měla vůni dobře zanalyzovanou. Byla jsem přesvědčená o fialkách, ale Ineke řekla, že bych tam měla spíš cítit květiny, které v noci voní kolem jejího domu v San Franciscu. Místo fialek by to měly být andělské trumpety (neboli durman) a rostlinka zvaná midnight candy (čili Zaluzianskya capensis), která se u nás vzácně pěstuje jako skalnička. Díky Ineke jsem si zkrátka uvědomila, že večery se zlatě zapadajícím sluncem vypadají a voní jinak v San Franciscu než v Praze.

 

 

Nepředstavujte si však Evening Edged in Gold jako nějakou prostou květinovou vůni. Kompozice je poměrně komplikovaná a navíc se parfém výrazně proměňuje s časem. Bude to tím, že Ineke Rühland na rozdíl od různých laiků-nadšenců s vlastními nikovými značkami studovala na škole ISIPCA, kde se naučila klasické postupy a parfumérské fígle. Značku Ineke si navíc nezaložila hned jako čerstvá absolventka, ale až po několika letech praxe.

 

 

Začátek vůně je ovocně květinový, Ineke mluví o vonokvětce s meruňkovými tóny, s čímž se dá i tady v Praze souhlasit. Evening Edged in Gold je navíc zadumaně fialkový. Nejkomplikovanější a zároveň nejzajímavější je prostřední fáze. Radila jsem se s kdekým, co je v ní vlastně cítit. Podle jednoho hlasu by to mohlo být „něco povědomého, co se mi ale nelíbí“. Mně se to naštěstí líbí a bude to nejspíš něco mezi ovocně vonící kůží a slaným větvičníkem. Fialky jsou pořád přítomné, i když by to spíše měly být andělské trumpety, které prý Ineke Rühland pěstuje na své zahradě a potom je i sama destiluje. Exotická midnight candy má mít trochu anýzové aroma a kromě toho jsou v parfému cítit i další zelené bylinky. Dlouhá závěrečná fáze je klidná, sladce pudrová, dřevitá a švestková. Je sladce hřejivá stejně jako zapadající slunce a člověk se s ní cítí příjemně zpomalený. Evening Edged in Gold mě jako ukázka od značky Ineke rozhodně nalákala ke zkoušení dalších parfémů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: