Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Etro Raving: Přehlídka exotických dřev

Raving patří k těm ojedinělým orientálním parfémům, které si mezi ostatními zapamatujete. Především proto, že do něj nepřimíchali všechno, co se do vůní z této kategorie běžně dává. Chybí ovoce i květiny. Kompozice si vystačila v podstatě jen se dřevem, kořením a se suchými bylinnými tóny. Po nezvyklých orientálních vůních Io Myself, Marquetry či Udaipur je Raving dalším vydařeným experimentem, který by jistě zaujal nejednoho arabského parfuméra.

 

 

Kompozice je neobvyklá už proto, že ji tvoří v podstatě jen ingredience typické pro parfémový základ. Všechny složky jsou tedy už od začátku dané a olfaktorickou pyramidu v Raving tak trochu imituje skořice. Ta je ze své podstaty tak průrazná a štiplavá, že nejprve částečně překrývá ostatní složky. Postupně její aroma slábne, což zviditelňuje jiné ingredience.

 

 

Oslabováním skořice přibývá perníkového koření, z něhož vystupuje především badyán a po několika hodinách i jemná vanilka. Hlavním tónem ve vůni jsou však dřeva. Působí to jako výběr nejrůznějších druhů, tedy nejen cedr a santál, ale mnohé další, které u nás možná ani neznáme. Krásu těchto nezvyklých dřev navíc podporují suché bylinné tóny. Snad kromě lékořice se však nedají jednotlivě rozeznat, takže vytvářejí jednolitou sušenou rostlinnou hmotu. Parfému však dodávají nevšední aroma starého bylinářství či výrobny bylinných likérů.

 

 

 

P.S. Trochu mě mátlo, že jsem parfém na internetu našla jak pod názvem Raving, tak jako Benetroessere Raving. Značka Etro nabízí vůni na svých webových stránkách jako Raving a prodává ji ve svém typickém flakonu. K heslu Benetroessere nabízí jen pánské košile a džíny. Pátrala jsem tedy jinde a zjistila jsem, že Benetroessere Raving měla na rozdíl od Raving uzký štíhlý flakon a že byla z roku 2001. Ve stejném roce podle Fragrantiky vznikly ještě dvě vůně s označením Benetroessere, konkrétně B. Relent a B. Resort. Zajímavé je, že v databázi je zařazen i parfém Relent z roku 2010, které má stejné složení jako Benetroessere Relent. Předpokládám tedy, že Raving je novou verzí parfému. Otázkou je, nakolik a jestli vůbec se nějak liší od té předchozí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: