Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Sana Jardin: Skořicová tygřice ze santálového chrámu

Bylo, nebylo. Žila byla jedna tygřice, která střežila chrám ze santálového dřeva. Dovnitř nepouštěla jen tak někoho. Skupinka parfémových nadšenců však mohla přijít kdykoliv. Těžko říct proč, snad proto, že dovedli ocenit, jak to v chrámu voní po vanilce a skořici. Tygřice se většinou natáhla na vyvýšenou lavici a diskutující skupinku sledovala přes přivřená víčka. Tentokrát se přeli, jestli se dají parfémy Tiger by her Side a Sandalwood Temple nosit dohromady. Někdo řekl, že jako ideální dvojka se jeví už jiné vůně od Sana Jardin – konkrétně Berber Blonde a Savage Jasmine. Jiný však namítl, že by bylo lepší se držet doporučení značky, podle kterého se Tiger by her Side může kombinovat s Berber Blonde a Sandalwood Temple zase se Savage Jasmine. Jinak by se prý experimentovat nemělo. Tygřice najednou prudce zvedla hlavu, aby zkontrolovala nově příchozího. Ten se snad z nervozity zeptal, jak ty dva parfémy vlastně voní.

 

Foto flakonů: Sana Jardin

 

Sandalwood Temple

Hlavní složka je už z názvu jasná – je jí santálové dřevo. Zajímavé je, že není ani trochu chrámově meditativní, je veselé. Nově příchozí namítl, že dřevo přece nemůže být veselé a tygřice opět podrážděně zvedla hlavu. Veselou náladu má dřevo například ve vůni Korrigan od Lubinu. Je však pravda, že mu parfumér Thomas Fontaine pomohl značnou dávkou likéru. Ten v Sandalwood Temple chybí, přesto z něj rozjařenost přímo čiší. Těžko říct, jaký parfumérský trik tady zajišťuje veselost dřeva, jinou ingrediencí to nebude, Sandalwood Temple ostatně moc dalších složek neobsahuje. Vlastně jenom krémovou vanilku, která je ospale sladká. A taky trochu neroli, o kterém je však známo, že je tak zahleděno do své krásy, že se nikdy nesměje. To dřevo se však chichotá, jako by pozorovalo dovádění koťátek, možná těch tygřích.

 

Foto: Flickr, Mike Licht

 

Tiger by her Side

Nově příchozí se zeptal, jestli je Tiger by her Side typickým orientálním parfémem. Tygřice se postavila na své lavici, zívla tak, až ukázala všechny zuby, a pak si opět lehla. Odpověď zní ano i ne. Třeba proto, že v orientálním parfému si většina lidí představí směs koření jako z indické jídelny, všechno možné od hřebíčku, přes badyán až po kurkumu. Tiger by her Side však z koření obsahuje jen skořici. Tou se ale rozhodně nešetřilo, takže vytváří oranžovohnědou mlhu. Mimochodem je to stejná barva, jakou má tygří kožich. Zřejmě jen parfumér Carlos Benaim ví, jestli to byl záměr, nebo to vzniklo jen tak mimochodem, ale rozhodně je to zajímavý efekt. Přidané pryskyřice se snaží především ladit se skořicí, což se jim vede. Labdanum, benzoin i ambra vytvářejí teplý sálající základ a skořici předsouvají před sebe, podobně jako to dělají rodiče se svými dětmi. V parfému spolu zkrátka žádné složky nesoupeří a ani se nepřekřikují. Kompozici zdobí ještě vlhké zelené listy (zřejmě pačuli), které v parfému nejsou jen tak rozhozené, ale vytvářejí ozdobné obrazce. Samozřejmě jsou ale umístěny až pod skořicí. Vůně vyzařuje obrovskou sílu a klid, jako by šlo skutečně o ochočeného dobráckého tygra.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: