Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

5 arabských parfémů pro začátečníky

Přišlo to z čistajasna – prý jaký arabský parfém bych jí doporučila, když s nimi nemá zkušenost. A nemám to komplikovat, žádných 50 vzorků si jen tak pro začátek objednávat nebude, stačí pár návrhů. Kdyby to bylo tak jednoduché! Chvíli jsem se nechala přemlouvat, ale prý je to jen taková hra. Pokud je to tedy opravdu jen tak nezávazné, tak bych vybrala asi tyto:

 

Al Haramain Amira: Vůně horkého slunce

Občas ji najdeš pod názvem Amira Gold. Nediv se tomu, v pojmenování arabských parfémů bývá trochu zmatek. Doporučila bych ti ji především proto, že je poměrně typickým zástupcem orientálních vůní. Jsou v ní všechny oblíbené složky arabských parfumérů, které tak rádi smíchávají dohromady na tisíc různých způsobů. Základem jsou dřevité pryskyřice s oudem. Pak přidali ovoce, jenž zmírňuje hutnost základu. Dále je tam směs mnoha druhů květin a hebká vanilka. Vše dohromady spojuje sladká ambra, která je hřejivá jako sluníčko uprostřed léta.

 

Foto: Wikimedia Commons, Lajos Bruck

 

Anabis Musc: Vůně svědomitosti

Nevím, jestli znáš Narcisse Noir od Caronu nebo Ysatis od Givenchy. S Anabis Musc nepojí však tyto parfémy společné ingredience, ale nálada. Ať by sis vzala jakoukoliv z těchto vůní, tak se k nim hodí jedině čerstvě vyprané a pečlivě vyžehlené oblečení. Taky tě budou nutit narovnat záda a uklízet i sotva viditelný nepořádek. Zkrátka si s nimi neodpočineš, zato ze sebe budeš mít dobrý pocit. Podstatné je, že pižmo v Anabis Musc není kombinováno s bílými květinami. Možná je to dobře, jelikož v některých parfémech kvůli nim narůstá do nepříjemně ohromných rozměrů. Místo toho k pižmu přidali růži a pár nenápadných kvítek. Spodní pryskyřičný tón dodává vůni zajímavost a dojem děje. Překvapivá je i poměrně výrazná intenzita tohoto parfémového oleje.

 

Al Rehab Prince of Desert: Vůně dobrodružství

V parfému je ukrytý dokonce i pouštní velbloud, ale to by tě nemělo vyděsit. Objeví se jen nenápadně a až po několika hodinách, navíc nese náklad koření. To, že se základ ukazuje už v úvodu, je zajímavým rysem arabských vůní. Okrasné ingredience se na rozdíl od západní produkce objevují až postupem času. Dříve jsem si myslela, že to souvisí s olejem jako s nosičem aromat, ale v případě této vůně se jedná o parfémovou vodu. Po hutném dřevitém úvodu se z Prince of Desert vyloupnou aromatické citrusy, lahodná směs koření, vanilka a sladké pryskyřice. Parfém v této fázi připomíná obchod s orientálním zbožím. Mimochodem, výrobce uvádí, že je vůně unisexová, takže se neboj toho prince v názvu, možná je tím myšlen ten velbloud.

 

Al Rehab Hams Al Warood: Vůně jara

S tvou slabostí pro vše, co kvete, budeš tento parfém zbožňovat. Je tam spousta druhů květin, které nejspíš dovedeš pojmenovat lépe než já. Hlavní jsou však dvě, mandlově krémový šeřík a medově pylová mimóza. Podstatné také je, že se pozornost této vůně soustředí na jejich nektarové středy. To vše je podpořeno pořádnou dávkou medu, který je trochu škrablavý a spojuje se se všudypřítomným pylem. Z Hams Al Warood je cítit také určitý chlad, jak ještě není půda po zimě úplně prohřátá od sluníčka.

 

Foto: Flickr, confiserie orientale berlin

 

Afnan Inara White: Vůně dobrot

Obdivuji arabské parfuméry, jak dokonale to umějí s ovocem. Nejspíš sis v běžných parfumeriích všimla, že má sklon sklouzávat k lacinosti a k džusovitosti. V orientálních parfémech se to prakticky neděje. Do Inara White dali kromě zralého hroznového vína také pralinky z hořké čokolády s ovocně smetanovou náplní a prvotřídní vanilkové lusky z Madagaskaru. S lahůdkami dobře ladí i sytá růže. Postupem času se hořkost kakaa spojuje se sílícími tóny pryskyřic a dřeva.

 

Pět parfémů prý už úplně stačilo. Škoda, měla jsem si dříve vzpomenout na Nassem Rameesah nebo na úžasný Al Haramain Junoon. A co teprve taková Rasasi Rania…  V tom se však ozvalo: „Tak fajn, a kterou z nich si mám tedy objednat?“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: