Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Fragonard Rose Ambre: Královnina veselejší nálada

Kdyby se Rose Ambre měla skutečně jmenovat podle hlavních složek, tak by to byla Rose Patchouli. Ať už máte k pačuli jakýkoliv vztah, tak se ho v této vůni nebojte. S růží tvoří ideální dvojici, neboť k její sladké ozdobnosti přidává cosi z divoké přírody. Růže je díky němu rázem hravější i dobrodružnější, a dokonce už se ani nestrachuje, že by si mohla ušpinit okvětní plátky. Že je růže s pačuli perfektní dvojkou si mimochodem myslel i Thomas Fontaine, když pro Lubin znovuoživoval starou recepturu parfému, který s oblibou nosila Marie Antoinetta. Královnin parfém, nově pojmenovaný Black Jade, byl inspirovaný její tajnou versailleskou zahradou a Rose Ambre se mu hodně podobá. Rozdíly lze najít spíše v náladě vůní než v podružných variacích aromat. V Black Jade působí radost jaksi hraně, neboť je vůně ze své podstaty melancholického založení, zatímco Rose Ambre je vysloveně veselým parfémem.

 

Foto: Louise Élisabeth Vigée Le Brun, prostřednictvím Wikimedia Commons

 

Rose Ambre patří do kolekce Fragonard’s garden a vznikla až tři roky po obnovení parfému Black Jade, tedy 2014. Fragonard na svých webových stránkách uvádí, že je inspirována Dálným východem. Vůně sice obsahuje orientální prvky, ale celkově má spíše gurmánský charakter, stejně jako Black Jade. V úvodní fázi je růže doprovázená pačuli s výrazně zahradním tónem, který naštěstí postrádá jakékoliv cukrovatové manýry á la parfém Angel. Pačuli se kolem růže rozprostírá jako divoké křoví, ve kterém je spousta skrýší, čímž vytváří příjemné napětí a také rafinovaně podtrhuje její krásu. Lesknoucí se květy obklopené trnitými větvemi jsou totiž mnohem zajímavější, než kdyby byly ve vůni v podobě růžového monolitu. V další fázi se „Rose Patchouli“ přetváří v Rose Ambre, jelikož přibývá gurmánských aromat. Kolem růže se ovinují vanilkové, mandlové a sladké pryskyřičné tóny. Parfém vývojem na kůži sládne a změkčuje se, takže na konci dne už není po pačuli ani památky. Růže je však stále stejně rudá a lákavá jako ráno.

 

Foto: Fragonard

 

Rose Ambre a Black Jade jsou jako dva pohledy stejného člověka na tu samou zahradu. Když je hlava plná starostí, tak se nejde doopravdy radovat. Konejšivý Black Jade však ukazuje, že se už zítra mohou mraky rozplynout a v zahradě to bude vonět podle Rose Ambre.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: