Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Bibliotheque (Byredo) a Tempo (Diptyque): Romantická ruina

Na vlastní oči ji viděl jen málokdo, ale filmaři ji zbožňují. V romantické ruině, která kdysi bývala luxusním sídlem, nechávají vyšetřovat vraždy spáchané v Oxfordu, řádit Addamsovu rodinu nebo bloumat Johnnyho Deppa jako upíra či střihorukého Edwarda. Ruiny jsou zkrátka fascinující, takže není divu, že inspirují i některé parfémové značky, jako třeba Byredo a Diptyque. Ty navíc vždy inklinovaly k interiérům se všemi svými vonnými svíčkami a bytovými difuzéry. Parfém Bibliotheque byl vytvořen podle nejprodávanější svíčky od Byreda, která má vonět jako historická knihovna s policemi plnými svazků v kožených vazbách. To je první část vůně zchátralého sídla. Tou druhou je parfém Tempo, který vlastně značka Diptyque zamýšlela jako „oslavu pačuli“. Zkuste si ale na každé zápěstí nastříkat jeden z parfémů. Najednou se ocitnete v zapomenutém sídle, i kdybyste snad nechtěli.

 

Foto: Flickr, Onasill ~ Bill Badzo

 

Romantická ruina má dle Bibliotheque i dle Tempa stejný střed, podobně jako má každý starý dům svoji duši. Je jím navlhlá zeleň pačuli, která má ovocný nádech podobný tomu, co se uvolňuje ze starého nábytku. Kolem tohoto středu je potom vystavěno všechno ostatní. Knihovna se zaprášenými policemi působí věrohodně. Především těsně u pokožky má Bibliotheque svůj koženě knihovnový tón. Když odtáhnete nos dále, tak začne přibývat švestek a broskví, až má člověk pocit, že sídlo musí být obklopeno zdivočelými ovocnými stromy. Jejich větvičky klepou do oken ve větru ve stejném rytmu s aromatickými jehličnany a blíže neidentifikovanými stromy se štiplavými pupeny z parfému Tempo.

 

Foto: Byredo, Diptyque

 

Jako do každého patřičně zchátralého sídla, tak i do tohoto vykresleného parfémy, nedoléhají sluneční paprsky buď vůbec, nebo jenom hodně brzy ráno. Celým domem tak prostupuje vlhká lezavost smísená s vůní mechu a kořínků rostlin. Tento tón je v Tempu mnohem intenzivnější. V jednotlivých místnostech se setkává se sladkou dřevitostí Bibliotheque, která vytváří představu starožitného nábytku. Fialky ukazují, že na něm leží vrstva prachu.

 

 

Oba parfémy spojuje nejen to, jak umí vykreslit interiér i exteriér zchátralého sídla, ale i myšlenka, která se vnucuje – co všechno se tam asi odehrálo? Parfumérům se zkrátka romantické ruiny líbí ze stejného důvodu jako filmařům. Pro příběhy, které si tam mohou představovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: