Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Profumum Roma Vanitas: Kdyby to byla první vůně, kterou jsem kdy zkoušela

Perfumista se jen málo liší od biologa. Stačí, aby narazil na nový parfém, a hned ho začne katalogizovat. Zařazuje ho do kategorií podle složek, stejně jako biolog u motýlů určuje čeleď a rod. Perfumista se dívá na vůni z hlediska ostatní tvorby parfuméra, zatímco biolog hodnotí změny v četnosti výskytu jednotlivých motýlů. Stejně jako biologové si i my perfumisté hýčkáme podivnosti, třeba parfémy vonící po průmyslovém lepidle či benzínu, jako by to byli vzácní hnědí motýlci s pokroucenými křidélky. Laiky bychom zkrátka mnohými našimi chráněnci nenadchli. Potíž je v tom, že touto potřebou katalogizovat je celé naše hodnocení parfémů tak nějak posunuto.

S novým parfémovým vzorkem v ruce jsem se rozhodla udělat malý pokus, v podstatě takovou cestu do minulosti. Zkusila jsem se dívat na Vanitas od Profumum Roma tak, jako bych žádný jiný parfém neznala.

 

Foto: Flickr, Shaheen Peerbhai

 

Kdyby to byla první vůně, kterou jsem kdy zkoušela:

… tak by mi její vanilkově karamelová hutnost nevyvolávala vzpomínku na nic podobného. Neuvažovala bych o tom, že se dá vanilka v parfémech použít v tolika různých podobách, zde jako vanilkový monument, jindy ale naslano nebo jako tmel spojující ovoce s květinami.

… tak bych žasla nad tím, jak rozdílně voní parfém na kůži a v prostoru. Ve vzduchu je cítit pečící se cukr, který místy krystalizuje. Jsou v něm také nasekané lískové oříšky. Oproti tomu na kůži vytváří parfém hutný vanilkový krém s květinovým nádechem. (Poznámka perfumistky: Tenkrát bych ještě nevěděla, že jsou to pomerančové květy.)

… tak bych se divila, jak dlouho dovede parfém vydržet na kůži i oblečení. Sprcha by nepomohla a ani pračka by si nevěděla pořádně rady. (Poznámka perfumistky: Tenkrát bych ještě nevěděla, že se dá přílišná intenzita ztlumit tuhým deodorantem nebo dezinfekčním gelem.)

… tak bych si ji šetřila jako vzácnost. Nejspíš tak dlouho, až by se mi zkazila.

 

Foto: Flickr, Kristine

 

Těžko říct, na kolik se mi tento pokus vydařil. Stejně mě pak překvapilo, co o Vanitas řekly mé kamarádky, pro které to skoro byla první vůně, kterou kdy zkoušely. Prý není moc sladká a jsou v ní jahody. (Poznámka perfumistky: Dle této kamarádky jsou ve všech parfémech cítit jahody.) Rozhodně je to prý ale jedna z nejlepších vůní, s kterou jsem kdy přišla. (Poznámka perfumistky: V překladu jediná dobrá vůně). No a Versace je prý skvělá značka. (Poznámka perfumistky: Tato kamarádka už objevila Fragranticu a po zadání „Vanitas“ do vyhledávače se zaradovala, že ji kromě exotického „Profumum Roma“ našel i něco známého). Když o tom tak uvažuji, tak by se vlastně do svých parfémových začátků vracet nechtěla.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: