Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Maison Trudon Olim: Tiše majestátní

Trudon vyvolává zajímavé dilema: Má nárok na uznání úctyhodné tradice počínající za Ludvíka XIV., když ovšem do Versailles vozili svíčky, nikoli parfémy? Na ručně vyráběných svíčkách ze včelího vosku si Claude Trudon vybudoval jméno a úspěch manufaktury pokračoval i za jeho dědiců. Neohrozila ji revoluce, vzestup a pád Napoleona ani nástup elektřiny. Až počátkem 21. století začali rozšiřovat sortiment, nejdřív o svíčky vonné, v roce 2017 pak přibyla pětice parfémů.

 

Trudon Olim

Svíčky podle Trudonu: Ano, mají i klasické skleněné pohárky naplněné vonnou svíčkou, ale mnohem zajímavější jsou jejich další voskové nápady. Třeba čtvrtmetrové voskové kopie kamenných bust, jako je tato s Ludvíkem XIV. a Napoleonem v pozadí. V těch knot ani aroma nehledejte, nemáte je zapalovat, ale vystavit ve vitrínce nebo na stole, podobně jako svíce v mnoha barvách a velikostech se zlatým emblémem s portrétem Madame de Pompadour. Knot nemají ani voskové kameje, ty ale voní a pomalu se osm hodin rozpouštějí a vypařují ve speciálních lampách, které značka prodává. Foto Trudon.

 

Trudon Olim

Jantarové korále, autor Sir Walter Russell, 1926, foto muzeum Tate Britain

Kultivovaný luxus

Olim stojí na velmi silných ingrediencích, na ostrých pryskyřicích, z nichž nejvíc vystupuje myrha, a na levanduli. A tyhle velmi silné ingredience jsou překvapivě ztišené, asi jako když se zklidní obecenstvo před začátkem představení. Vidíte tu sílu lidí a cítíte jejich dobrou vůli krotit svou energii. Podobně se krotí Olim a to má zajímavé důsledky. Myrha se nechává překrýt jindy nevýrazným anýzem, který balí její pronikavost do poklidné nasládlosti s nádechem sena. Na gurmánský podtón, jemný, ale zřetelný, který tím vzniká, pak navazuje pačuli, benzoin a překvapivě i levandule. Ta je tu ve velmi smířlivé poloze, umístěná jako nasládlý a stabilní podklad. Vzácnou souhrou ingrediencí a jejich ladění pak vzniká dokonalost, vůně hřejivá, trochu dráždivě a škrablavě, trochu gurmánsky, přesto majestátní se strukturou huňaté textílie. Ta zpráva, kterou podává zní jasně: Luxus, dědičný, kultivovaný. Užijte si ji.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: