Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Něco dobrého na zahřátí: Ward Al Sheikha + Kalemat

O arabských vůních se traduje, že se musí koncem podzimu zazimovat a vytáhnout až na jaře. Platí to o mnohých, ale ne o všech, některé postrádají hluboce chladivé proudění a naopak sálají příjemným teplem. Takže právě teď je jejich ideální sezóna. Následující dvě vůně k nim rozhodně patří. Oudem v názvech značek se nenechte odradit, ani v jedné z vůní není významný, nevystoupí ani v závěrečných fázích.

Ward Al Sheikha Kalemat

Foto: Flickr, Dennis Jarvis

 

Ward Al Sheikha (EdP, Arabisk Oud)

Voní po prázdninové kuchyni, plné lahody z hrnce, v němž bublá marmeláda z toho, co se přineslo z lesa. Možná to jsou malé voňavé jahůdky, možná maliny nebo borůvky, není to zcela jednoznačné, zato náramně lákavé, protože je to ovoce dozrálé na slunci, které v něm rozvinulo aromata do plné krásy. Slunce je cítit i z dřeva, prázdninově přívětivého a předávajícího dál teplo, které pohltilo. Vůně působí bezstarostně, zpočátku až rozjařeně, ale zklidní se, když vyprchá úvodní dávka citronu. Ovoce pak také začne být krémovější, zjemněné šlehačkou a horkou čokoládou. Velkou předností vůně je vyváženost, udržuje harmonii mezi složkami ovocnými, květinovými i dřevitými a díky tomu dosahuje elegance. Intenzita i výdrž je lehce nadprůměrná.

 

Kalemat (EdP, Arabian Oud)

Kalemat je ten typ vůně, který se tváří jako prosté dřevo, přitom je vycpané snad vším, co typická arabská parfumérská dílna nabízí. A ještě jsou složky upravené tak, aby vznikl dojem, že na ně dohlíží přívětivé odpolední slunce. Je to hlavně hřejivý med měkce mechové struktuktury, která je dílem pižma nebo kašmeranu, či obou současně, ambra, které se pro pocit, který vytváří, říká zlatá, sladké koření, pikantní likérový tón s vůní borůvek a samozřejmě květiny, srovnané za růží. Asi po hodině se v parfumérské dílně zhasne a vůně se vrátí k původnímu tvrzení, že je v zásadě prosté dřevo. Všechna zmíněná vylepšení v ní zůstanou, ale v tišší formě a vůně celkově začne být mnohem intimnější než v úvodu – i než Ward Al Sheikha-, s pomalým a dále už bezvýznamným vývojem. Ovšem i když na ni pozapomenete, pořád budete vnímat komfortní měkkou hřejivost, která z dřeva sálá. Velmi dobře se také hodí jako podklad pod květinové soliflory, kterým dá prostorovější rozměr.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: