Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Caron Pour Une Femme 2018: Nebylo co zlepšovat

Na novou verzi Pour Une Femme jsem byla vysloveně zvědavá. Ta starší totiž dlouho postávala na mé galerii favoritů, takže jsem dobře znala všechny její nálady a fáze vývoje. A ejhe, stačil zlomek vteřiny při přivonění k té nové a bylo jasné: Neměli co vylepšovat, zůstala tak pěkná, jak byla.

Caron Pour Une Femme

Dante Gabriel Rossetti Venuše Verticordia, foto Wikimedia Commons

Dotek tradice

Přitom není vůbec vyloučené, že předchozí verze z roku 2001 vznikla jako šťastná náhoda, která mohla být také nehodou, k níž lehce dojde, když se míchá dohromady vícero nápadně líbivých složek. Jenže tady to zafungovalo. Aby také ne, když je Richard Fraysse, tvůrce originálu i jeho aktualizace, parfumérem v třetí generaci, a tak má nadání i zkušenosti přesahující ty, které se dají nasbírat v jenom životě. Však se s ním také Caron na webu chlubí, že jeho dědeček vytvořil English Lavender pro Yardley v roce 1913 a jeho otec vypomáhal Paulu Vacherovi s Arpege pro Lanvin in 1927. Takže nepřekvapí, že i Pour Une Femme obsahuje vzpomínku na historické vůně, ostatně prý byla zamýšlena jako nová verze či náhrada zaniklého parfému Caronu z 30. let.

Pour Une Femme

Co se změnilo podstatně, byl flakon. Místo elegantního symbolu dámského torza, který pro Pour Une Femme v roce 2001 vytvořil sochař Serge Manseau, musela vůně vklouznout do uniformího kvádru, shodného pro všechny parfémy Caronu vybrané pro kolekci Privée 2018.

Právem mezi klasikou

Každopádně k původní šťastné náhodě, pokud nějaká byla, přidal Fraysee nápad a ten dopiloval k dokonalosti. Spojení aromat šťavnaté mandarinkovo-pomerančové marmelády se zralou růží překlenul kadidlem a bylo to. Místo rýsujícího se mainstreamu pro holky najednou zavoněl luxusní a silně požitkářský dámský parfém. Šustivě suché kadidlo mu dává eleganci a pod povrchem, ve vrstvě, která je spíš pocitová, pak spodními zemitými a zelenými tóny vytváří solidní základ. Šustivé dojmy ve šťavnaté marmeládě s růží mají zcela konkrétní význam, proto je podtrhuje ještě suchost pomerančového květu, výrazně znatelného hlavně v úvodu, a pro jistotu ještě názorně vysvětluje i tvar flakonu, inspirovaného ženským torzem a korzetem. Vznikla vůně rozmarně veselá, blahobytně bezstarostná, přitom se zřejmým dotykem parfémové klasiky. Dobře, že ji Caron zařadil mezi letošní výběr. Zaslouží si být nošena a nezapomenuta.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: