Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Lady Knize: Cesta časem

Lady Knize je vůně veskrze nemoderní, která vás vrátí do minulosti. Neví nic o současných trendech, kdy se dá do parfému strčit cukrová vata, připálený karamel či hruškový sirup. Sama je plná poctivých a průrazných aldehydů, roztahovačných animálních tónů, poněkud arogantních bílých květin a neopracovaných přírodnin s hrubým charakterem, mezi kterými se dá tušit větvičník a koriandr. Je laskominou pro znalce, kteří se nebojí nosit parfém z let… Z jakých vlastně?

 

 

Podle aldehydů, které se třpytí jako disco koule, by to mohla být osmdesátá léta. Do této doby zapadá vůně i jakousi chladivou prázdnotou, podobnou té, jaká je například v Lauře Ashley No. 1. Jenže úplně přesně to nesedí, 80. léta to nebudou, jelikož pod povrchovou bezstarostností skrývá Lady Knize cosi zadumaně vážného, co by mohlo mít kořeny až někde ve viktoriánském období, nebýt toho, že by mezi tehdy nošenými spořádanými fialkovými a konvalinkovými soliflory děsila záludnými bílými květinami a animální tóny. Skutečnou érou Lady Knize budou spíše 20. léta, tedy doba oslnivých parfémů od Caronu, kterým se charakterově podobá. Na tom nic nemění ani fakt, že Lady Knize dle oficiálních zdrojů vznikla v roce 1938.

 

Foto: Flickr, Kristine

 

Tento parfémový unikát má ale jeden problém. Značku Knize zná totiž mezi perfumisty málokdo. Mají sice obchod v Praze v Pánské pasáži, ale pokud tam nepůjdete najisto, tak ho nejspíš minete, jelikož by vás nenapadlo hledat dámskou vůni mezi pánskými obleky a kravatami. Spíše byste si všimli nápadné elegance, kterou si značka založená ve Vídni už za Rakouska-Uherska uchovala jako svůj hlavní znak dodnes. Škoda jen, že ani na rakouských webových stránkách nenajdete žádnou zmínku o Lady Knize. Do Pánské pasáže vás budou lákat jenom na Knize Ten, kterou údajně nosil herec Oldřich Nový. Skutečně to tak mohlo být, neboť již ve 20. letech minulého století byly obchody Knize v Praze i v Karlových Varech. Po válce o ně však přišli a znovuotevření se v Praze konalo až v roce 2012.

 

Foto: Mubashirkhan111, prostřednictvím Wikimedia Commons

 

Lady Knize se od dnešních vůní neliší jen datem vzniku. Rozdíl je především v tom, že je z ní cítit opravdovost a jakési spojení s přírodou. Působí jako svetr z kašmíru vedle konfekce z akrylu. Akrylových svetrů můžete mít, kolik chcete, ale stejně vás tu a tam napadne, že vám něco podstatného schází.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 14.10.2018 by in Knize, Parfémy and tagged , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: