Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Carthusia Essence of the Park: Bylinky pro ženy

Kdyby v Carthusii tušili, jakým tahákem je téma bylinek v ženských časopisech, tak by neváhali ani vteřinu, běželi by tam a podstrčili by vzorek ke každému výtisku jako dárek. A čtenářky by očuchávaly a vzdychaly, že to je přesně ono, to kouzlo, pro které milují bylinky, ta čistá příroda, a že snad i ta vůně léčí. Nemá smysl vytahovat, že to, co v bylinách léčí a v parfému voní, má chemický název a vzorec, nikdo by to neposlouchal. Co prodává, jsou emoce. A ty Carthusia umí.

Carthusia Essence of the Park

Foto: Carthusia

Duchem nepřítomná

Proč bylinky pro ženy? Protože tu chybí typická řežavost a pronikavost pánských bylinných vůní. Ne že by byla Essence of the Park zabalená do sladce růžového kabátku, to ne, je poměrně autenticky bylinná. S hořkostí pelyňku, nasládlostí trávy, trochou vlhkosti od země a náznakem pachu malých broučků. Co jí dává ženskost, je hlavně silná vrstva plyšové měkkosti, která vás popadne a ovine. Jemně a ohleduplně, prostě jako bylinky, ne? Pižmová měkkost vytváří ale i další a pro parfém ještě důležitější efekt. S pelyňkem se skládá v krásu zvláštního druhu, rozhodně zdrženlivou, možná duchem nepřítomnou, což je přesně ten typ ženskosti, které muži intuitivně podléhají, protože věří v její pravost. Ze ženského pohledu už tak velké nadšení vzbuzovat nemusí, proto ty hlasy, že je Essence of the Park vlastně unisexová vůně.

Carthusia Essence of the Park

Foto Flickr, Billy Wilson

Klidné místo, kde bude dobře

Dobré vůně bývají těžko přístupné. Pod první nebo prostě vnější vrstvou je druhá, pod druhou může být třetí a tak dále, jako když loupete cibuli. Essence of the Park je dobrá vůně. Když si zvyknete na vnější dojem měkké bylinkové svěžesti, zavadí o nos její nenápadný další rozměr – čerstvý vzduch prosycený ozónem jako po bouřce a štiplavý trochou soli jako u moře. Podporu ovšem dostává na druhé straně i suchá měkkost, evidentně proto, aby vyváženost vůně zůstala zachovaná. Představte si něco jako čerstvě pečenou lázeňskou oplatku, bez cukru, jen příjemně teplé těsto. Sladkost vychází z úplně jiné části vůně, z té květinové nebo ještě spíš bylinně květinové. Je to dost netypická medovost, zde schovaná pod pelyněk a ještě rozptýlená ve studeném slaném vzduchu. Na hranici vnímatelnosti se k ní spíš jen jako pocit přidávají květy s měkkými hladkými plátky, jaké mají pivoňka nebo magnolie.

Vývoj vůně odpovídá její zasněnosti. Zpočátku sice rychle ustoupí ostrá kousavost studených citrusových složek, ale další změna přijde velmi pomalu až po mnoha hodinách, kdy se dojem pečené oplatky začne vyjasňovat a nabírat rysy teple dřevitých a suchých pryskyřic. A po celou tu dobu plní Essence of the Park to, co slibuje, že vás schová na klidném místě v zeleni, kde bude dobře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: