Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Erbario Toscano Polvere di Siena: Rozkošnické rochnění

Asi znáte zkratku FBW čili tohle stojí za celé balení. Tenhle výkřik nadšení z objevu s velkým „O“ si Polvere di Siena zaslouží. Je to typická orientálka, ale v moři dalších typických orientálek se neztratí. Povedl se tu ten malý zázrak a z běžných surovin vyrostlo cosi neběžného, s vlastním charakterem a hlavně s obrovskou podmanivostí.

 

Foto: Flickr, Ana Elisa Ribeiro

 

Jako horký písek na pláži

Název znamená „Prach Sieny“. Prachově měkká sice vůně je, ale spíš než dojem města vyvolává v představě písek. Jemňoučký, suchý a prohřátý, do nějž se dá na pláži rozkošnicky zavrtat, když vylezete zmrzlí z vody. A voňavý v podobném stylu jako Dune od Dioru, je to ta vůně koření z jiné planety, koření, pro něž by lidi válčili. Oproti Dune ale v Polvere di Siena vytváří dominantní dojem směs velejemně mleté sladké pryskyřice a vanilky, prach orientálního koření je jen příměsí. Značka uvádí muškátový oříšek, ale ten je tak zbavený čpící pronikavosti, že se blíží spíš k sladce dřevitému badyánu. Cítit jsou i sušené a cukrově sladké květy, hlavně růže. Celek je velmi dobře promíchaný a vůně se kolem těla pohybuje lehce a elegantně, nedusí. Suše hřejivý vetiver ještě příjemný pocit prohlubuje s měkkostí vysokého froté. Když si přičichnete přímo ke kůži, objevíte tam i spodní svěží tóny, které se při stoupání také rozmělňují a mísí do davu ostatních ingrediencí. Zblízka je ale znát jejich ovocný charakter, připomínají karambolu, i když podle oficiální složení nejspíš půjde o souzvuk netypických konvalinek s pačuli.

 

Foto: Erbario Toscano

 

Retro nálada

A ještě jednu věc Polvere di Siena umí. Podařilo se do ní vložit instantní vzpomínku na dávné prázdniny. Když se navoníte, vzpomínka nabobtná a rozvine se jako instantní nudle zalité vodou. Nebo jako 8mm film, kterým se kdysi pradávno zachycovaly obrázky z cest, aby se po generace promítaly, dokud celuloid nepopraská. Tahle nostalgie dává vůni měkkost a chytá za srdce. A to i v případě, že jste v Sieně nikdy nebyli.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: