Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Erbario Toscano: Parfémy po italsku

Erbario Toscano patří ty nové značky, které se v posledních letech vyrojily v počtu tak hojném, že by na obloze zastínily i meteorický roj Perseid. Ten přilétá vždy v srpnu a pak padá jedna hvězda za druhou a člověk skoro až lituje, že nemá v záloze dostatek přání. Podobně může litovat i zvědavý perfumista, že není v jeho silách se novinkovým značkám věnovat jednotlivě, zvlášť když blýskavá krása mnohých z nich může rychle pohasnout. U Erbaria Toscano se toho ale neobávám. Značka kromě parfémů vyrábí i přírodní kosmetiku a pochází z Itálie, což asi odhadnete z názvu, ale pokud byste váhali, tak vám to potvrdí na webových stránkách, kam si vedle loga umístili nápis „Made in Italy“. Ale kdyby to stále nebylo dostatečně jasné, tak se v úvodu dočtete, že pro Egista Bertozziho, parfuméra a ředitele v jedné osobě, je láska k Itálii a konkrétně k Toskánsku nejsilnější motivací a inspirací. Nejspíš si při jejím převádění do parfémové podoby počíná šikovně, neboť se Erbario Toscano momentálně prodává na čtyřech kontinentech. A po vyzkoušení první čtveřice vůní musím říct, že si to jeho parfémy rozhodně zaslouží.

 

Egisto Bertozzi
Foto: Erbario Toscano

 

Expanzi prodeje paradoxně příliš neodpovídá obecné povědomí o značce. Na Fragrantice připadá na jeden parfém Erbario Toscano průměrně polovina jednoho komentáře, takže jsem vůně pro zkoušení vybírala v podstatě naslepo. Odhodlala jsem se k tomu díky nabídce šikovných 10ml balení, které doplňují standardní velikosti flakonů. Mimochodem, chvíli jsem měla pěkný zmatek v názvech vůní, jelikož v anglické verzi webových stránek Erbario Toscano je přeloženo vše, a to do posledního písmenka. Proto i na krabičkách stojí kromě oficiálního italského názvu také anglický překlad. S ničím podobným jsem se zatím nesetkala, ale po prvotním šoku jsem musela uznat, že je to praktické a že by se tím mohli nechat inspirovat i jinde. Určitě bylo to mělo úspěch u názvů jako „Hermann A Mes Cotes Me Paraissait Une Ombre“ či „Fils de Dieu du riz et des agrumes“, ve kterých si libuje Etat Libre d’Orange.

 

Zdroj fotek v koláži: Erbario Toscano

 

Než se pustím do recenzí, musím zkoušení shrnout v poklonu Egistu Bertozzimu: Rozhodně nemá sklony se opakovat. V čtyřech vůních, které jsem si vybrala, použil nejen odlišnou skladbu ingrediencí, ale také celková nálada parfémů se liší.

 

Primavera Toscana (Tuscan Spring)

Okamžitě mi připomněla 1709 Eau de Cologne Farina, což není jen tak ledajaká vůně, ale skvost a unikát, protože číslovka v názvu je skutečně rok, kdy se začala vyrábět. Byla tak úspěšná, že se prodává dodnes. Farina ji popisoval jako svou dětskou vzpomínku na vůni italské horské louky po ranním deštíku. V obou kompozicích jsou stěžejní citrusy. Primavera Toscana je podtrhuje aromatickými bylinnými tóny a působí tak mnohem zemitěji než vzdušná kolínská od Fariny s horskými narcisy. Liší se i charakterem dřeva v základu, Primavera Toscana používá starší a už poněkud uleželé. Celkově je vůně méně sladká, než by snad člověk čekal, a má velmi dobrou výdrž, což platí i pro další parfémy této značky.

 

 

Vaniglia Picante (Spicy Vanilla)

Jestli si libujete v hutných gurmánských parfémech, pak Vaniglia Picante je tip pro vás. Má i charakteristické rysy tohoto druhu vůní, jako je schopnost olfaktoricky zabrat široký lán krajiny, sebevědomí i vábivá tajuplnost. Sílu ingrediencí zvyšuje hutnost, s jakou je vedle pryskyřic natlačeno kadidlo, santalové dřevo, jakési abstraktní květinové tóny a směs pikantního koření. Pojidlem je karamel s vanilkovou příchutí. Zvědavými dotazy jsem zjistila, že lidé považují Vaniglii Picante za odvážnou vůni na večer a představují si, že se prodává v minimalistickém flakonu s cenovkou kolem 170 eur.

 

Foto: Flickr, taymtaym

 

Violetta Nobile (Noble Violet)

Fialky a zase fialky, je jich tu tolik, že přestaly být subtilní vílí záležitostí. Je to hutná masa, laděním pudrová a květinová. Parfém se téměř nevyvíjí, trochu odlišně voní jen začátek, kdy se nad fialkami roztáhne kosatec a pak trochu připomíná Iris Ganache, snad i díky jakémusi pocitu mohutnosti. Po zbytek času se kosatec ztrácí ve fialkové mase, hutné, ale vnitřně komplikované a zjevně proložené i dalšími nepřiznanými ingrediencemi. Varování: Violetta Nobile snadno a rychle vyvolává závislost.

 

Foto: Flickr, Konstantin Malanchev

 

Gocce di Resina (Resin Drops)

Ze začátku mě trochu vyděsilo dřevo, vytažené z hodně temného konce lesa. Ale dala jsem vůni šanci a nešla ji smýt. Díky tomu jsem mohla pozorovat, jak se postupně začala vylupovat nečekaná aromata, asi jako když se člověk pomalu rozkoukává ve tmě. Zachytila jsem švestky s vytékající škrablavou karamelizovanou šťávou. A také směs lesního ovoce s širokou paletou aromat včetně květinových, kovových a slunečných tónů. Tedy pořád ještě les, ale už mnohem světlejší a přátelštější, kam se člověk tu a tam rád podívá.

 

 

Erbario Toscano má momentálně v nabídce ještě dalších šest vůní, vynikající má být podle ohlasů fíková Fico d’Elba a Polvere di Siena, kořeněná orientálka s karafiátem. Na ty při zkoušení určitě ještě dojde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: