Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Carner Ambar Del Sur: Takové to blaho

Vůně, když je povedená, by měla dostat šanci se zhmotnit, to by se jí upírat nemělo. Zvlášť za tuhle Ambar Del Sur bych se přimlouvala. Není těžké si představit, jak by to probíhalo. Vystupovala by z prázdnoty podobně jako hrdinka pozapomenuté verneovky Tajemství Viléma Storitze, když se vracela do světa viditelných. Její tělo – té hrdinky – se rýsovalo nejdřív jako tušení a jen postupně začínalo zabírat prostor ve zřetelnějších liniích a barvách. Ambar Del Sur nemá tělo ani žádné personalizující ambice. Vynořila by se prostě jako obklopující prostor a vytvořila by jím takové to blaho, které člověk občas potřebuje. Blaho plné pohodlí, měkce polstrované a s vůní po krámku s dobrotami a kořením, spíš takovými, jak je nosíme ve vzpomínkách než reálnými.

Ambar Del Sur

Ambar Del Sur je letošní novinkou zahrnutou do řady The Oriental Collection. Do té patří ještě dva další parfémy – Megalium a Botafumeiro.
Foto z webu značky.

Iluzorní prostor

Jakožto vůně komfortní a měkká musí být také homogenní. A skutečně, složky se tu slévají a jejich původní výraz zapadá do mozaiky nového celku. A po čem tedy Ambar Del Sur voní? Po báječném dřevu, trochu oříškovém, s badyánem a fenyklem, s kouskem kandovaného citronu a s hustou krémovou a kouřovou vanilkou. Každý z vjemů je uhlazený pižmem, proto také může jeden k druhému bezbariérově přilnout a vytvořit iluzorní prostor, který vás bude izolovat od nepříjemností světa.

Ambar Del Sur

Sevilla. Foto Flickr, Riccardo Romano

Pocta Andalusii

Při podrobnějším zkoumání ale začne být patrné, že konstrukce je ve skutečnosti poskládaná především z pryskyřic, a to hlavně z jejich sladkých úseků. Ovšem sladkost pryskyřic je široký pojem, může být krémová, ovocná, někdy i cukrově zelená. A přesně toho vůně využívá k jakési řetězové reakci, kdy se pryskyřice krémovostí spojují s vanilkou, vanilka zas kouřovostí s myrhou, myrha ovocným tónem s pačuli a to se sladkostí vrací zpět k tonce a labdanu. A tak ať už se na Ambar Del Sur díváte z jakéhokoli úhlu, vždycky bude hladce propojená a zaoblená, nejdřív gurmánská, pak stále komfortnější s tím, jak krémovost sílí. Odpovídá tak popisu Carneru, že parfém zamýšleli jako poctu andaluské kultuře s unikátní atmosférou maurských paláců, zařizovaných s citem pro maximální požitek v každém detailu, k nimž se klidně dá přičíst i vůně pižma vetřeného do vlasů a ambry ve vzduchu. K požitkářskému luxusu přihlíží i síla vůně, která je dostatečná k tomu, aby šimrala smysly, přitom neobtěžovala.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: