Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Parfémový průvodce na cesty: S vanilkou do Řecka a s ambrou do Itálie

Zvolit parfém na cesty je pro člověka závislého na vůních někdy těžší než vybrat samotnou dovolenou. Vždyť spousta je už jen parfémů inspirovaných vzpomínkami na cestování a turistickými atrakcemi. Jednodušší nebude výběr ani podle typu vůně, zvlášť když se zatím evropští parfuméři s těmi arabskými nedohodli, jestli jsou vlastně pryskyřice vhodné do horka nebo je lepší je uklidit a vytáhnout až na zimu, aby hřály. Sama si tím nejsem jistá. K některým pryskyřičným vůním nemohu ve vysokých teplotách ani přičichnout, zatímco jiné si užívám. Z těch dvou, o nichž se nyní chystám psát, je do horka jako stvořená Versilia Vintage Ambra Mediterranea od Profumi del Forte. Problémovým dojmem může však kromě pryskyřice být i sladkost. Zhoršuje pocit vedra, nebo ne? Jak kdy, záleží na množství a na kombinacích s jinými ingrediencemi. Ale druhý dnešní tip Blue Oia od značky La Maison de la Vanille (slibující sladkost už svým názvem) je do horka prostě dokonalá.

Až si tedy budete v záchvatu cestovní horečky házet věci do kufru, dejte si pauzu, ať nezkazíte výběr parfému. Kromě již vyjmenovaných záludností je třeba ho sladit i s charakterem dovolené. Protože už zmíněná pryskyřičná Ambra Mediterranea má v sobě dobrodružného ducha, zatímco vanilková Blue Oia je jako stvořená pro dovolenkové nicnedělání, kdy se ani větřík nepohne, aby nechtěně nikoho nevzbudil z lenivé dřímoty.

Za prázdninovou náladu v Blue Oia může z velké části kokos jako ideální symbol pohádkových pláží. Pro ještě větší komfort k němu přidali spoustu bílého pižma a samozřejmě vanilku, která je v názvu značky, a tak nesmí chybět. Pak ucítíte také pomerančové květy, jasmín a hojně začne přibývat dalších květin, až se utopíte v pocitu vrcholného léta. V základu kompozice je santalové dřevo, které se v pozdější fázi krásně rozvoní jako dřevěné lehátko prohřívané celý den horkým sluníčkem, které pak ve večerním poklidu dál připomíná. La Maison de la Vanille uvádí ve výčtu složek také anýz přímo ze Santorini, ten ale zůstává pro můj nos poněkud skrytý. Dojem Řecka s malebnými městečky, s modrou oblohou a s ještě modřejším mořem však Blue Oia vytváří spolehlivě.

S Versilia Vintage Ambra Mediterranea naopak myšlenky na nějaké polehávání s vanilkovou zmrzlinou v ruce mít nebudete, je z ní spíš cítit radost z objevování dálek. Autorem je parfémový kouzelník Arturetto Landi. Prý si touto vůní zavzpomínal na své mládí v 60. letech a cestování kolem Tyrhénského moře. Okouzlovala ho nejen tehdejší atmosféra volnosti, ale také modrá barva moře a všemožné voňavé obchůdky v malých přístavech. Takto zní oficiální popis od Profumi del Forte a kupodivu oproti mnoha jiným popisům značek vůni velmi přesně vystihuje.

Foto: Almonroth, prostřednictvím Wikimedia Commons

Versilia Vintage Ambra Mediterranea vás ze všeho nejdřív obklopí intenzivním kadidlem v tak čisté podobě, že stačí zavřít oči a jste v malém italském kostelíku během slavnostní liturgie. Zpovzdálí pomalu vykukují různé pryskyřice, které se postupně začínají třepotat ve vzduchu plném kadidlového dýmu. A právě ono tušení dalších složek a těšení se na ně dodává vůni Ambra Mediterranea zvídavého ducha, takže je jako stvořená pro poznávání neznámých končin. Postupem času kromě ambry a pryskyřic sílí i exotické koření v čele s koriandrem. Zvídavost z vůně čiší, i když už přejde do poslední vanilkově dřevité fáze.

S těmito dvěma mimořádně povedenými parfémy jako stvořenými pro dovolenou vám za Snídani v parfumerii přeji štěstí na cestách i s výběrem vůně. A kdybyste náhodou na dovolené nesehnali žádný pěkný voňavý suvenýr, nenechte si tím zkazit náladu, vzpomínky budete mít stejně svázané právě s parfémem, který vás v těch neznámých končinách doprovázel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: