Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Floris Bergamotto di Positano: Ta svatební

Přišla jsem na to spíš náhodou, když jsem seděla u šicího stroje, zatímco se v televizi konala královská svatba. Koukala jsem na Meganiny dokonalé šaty Givenchy a na svou katastrofu podle střihu Burda. Netvrdím, že Burda mohla za všechno. Podstatný díl viny nesla krepová látka, která naprosto nezvládla vzdušný střih, ačkoli byl nejnižšího stupně obtížnosti označeného jednou hvězdičkou ze čtyř. Z těch pár centimetrů, které jsem přidala k hornímu dílu šatů pro jistotu, co kdyby to nesedělo a že se to když tak zase ustřihne, vytvořila velikost EL čili elephant. V pase se místo vzdušného splývání vzdula do tvaru zeppelinu. Mohla jsem jí to oplatit něčím podobně zlým, mohla jsem ji srolovat do balíčku a mrštit do popelnice. Mohla jsem ji na kusy rozstříhat svými parádními a úplně novými entlovacími nůžkami. Ale zbrzdila jsem pomstychtivost a rozhodla se, že to vezmu jako cvičný projekt. A tak zatímco se v televizi hodiny vlekla královská svatba, trpělivě jsem párala a zužovala. Ze vzdušného nařasení zbyly zažehlené sklady a krep nakonec zjihl a poddal se. Udělal šaty, sice jiné, než jsem chtěla, ale co, na to se stejně nikdo ptát nebude. Nastala chvíle vybrat si odměnu za vytrvalost. Co třeba Meganin svatební parfém?

Bergamotto di Positano

Foto z webu značky

Je to trochu jinak

Asi jste také četli, že to není ten samý. Sériově vyráběný Bergamotto di Positano ve Floris pro Megan trochu pozměnili. Jak, to je samozřejmě neveřejná informace. Tohle jsem věděla, ještě než vůně dorazila, a proto jsem bláhově čekala jakýsi polotovar. Jenže je úplná a dokonalá už tak, jak je. A to nebylo jediné překvapení. I když popis i složení slibuje citrusovou vůní, je to jen třetina pravdy.

 

Bergamotto di Positano

Foto Flickr, Raffaella Mattei Cattani

3v1

Vůně se odpočátku udržuje ve třech hladce propojených vrstvách a její vnímání záleží na tom, které z nich se čich chytí. Ano, může se zdát citrusová. Ale také pižmová nebo krémově gurmánská. S trochou soustředění se po nich dá přecházet nahoru a dolů a užívat si krásu vůně v celé její plnosti. A ta se v každé vrstvě ještě rozšiřuje v detailech. Tak třeba bergamot: Ten je tu v dvojroli aromatického koření a současně ovoce. Vděčí za to podpoře přelíbezného čerstvého zázvoru a tlumené povařené mandarinky. Někde na okraji ještě nenápadně stojí meruňková vonokvětka jako přechod k pižmové vrstvě. Pokud té se čich chytí jako první, vyvolá pocit měkkého tepla zaplavujícího kůži. Floris to popisuje jako teplý přímořský vánek na kůži. Může být. Pižmo je měkce rozškubané na obláčky a nabralo nasládlou část aromatu zeleného čaje. Vyrovnává ji poklidně nahořklým pomerančovým květem. Stejně vzdušná je krémová vrstva, a tak nepůsobí prostě jen jako podklad, i když vytrvá nejdéle, ale jako nedílná součást té třívrstvé pochoutky. I krém je načichlý teplou mandarinkou a je sladký po těstě, jako by v něm byly rozdrobené sušenky.

 

Bergamotto di Positano

Podobizny Charlese Pagliana a Mary Floris, z webu značky

A přece svatba

Při své rafinované povaze, tak rozmanitě aromatické a plné fantazie, je vůně stylově těžko zařaditelná. Značka ji sice označila jako citrusovou a mořskou, ale do takové škatulky se celý parfém prostě vtěsnat nedá. Zvlášť když „mořský“ odér tu jen v náznaku imituje zelený čaj a zázvor, kdepak slaná voda. Ale legendu k parfému přidali mile romantickou, vlastně také svatební. Píšou, že má jít o poctu italskému Positanu jakožto rodišti chlapíka jménem Charles Joseph Pagliano, který se do rodiny Floris v 19. století přiženil. Kvůli své lásce Mary opustil slunečné italské pobřeží Amalfi a přestěhoval se do pošmourného Londýna, kde třicet let svědomitě vedl rodinný hotel Saboniere. Do Positana se prý už nikdy nepodíval. Tak mu aspoň symbolicky věnovali tenhle sen o Positanu, který okamžitě obejme svou obrovskou vřelostí a čarokrásou. Přidávat k němu ještě něco navíc je docela zbytečné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: