Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Penhaligon’s Elisabethan Rose: Ta druhá

Jako když kousnete do buchty a místo očekávané makové nádivky, na kterou máte chuť, je uvnitř tvaroh. Sladký, šťavnatý, ale prostě tvaroh. Přesně tak se můžete cítit, pokud si pořídíte novou Elisabethan Rose, aniž by k vám před tím dolehlo, že už není, jaká bývala. Nedá se vysloveně tvrdit, že prošla reformulací. Je to úplně jiná vůně pod stejným názvem. Zůstala v ní sice růže, ale zcela nepodobná té z původní verze z roku 1984.

Elisabethan Rose

Název zůstal stejný, liší se jen etiketa. Motiv růže v podobě pečeti na nové verzi je modernější, přitom poukazuje na anglickou historii a válku růží v 15. století. Žádnou legendou k vůni samé ale nepokračuje.
Foto z webu značky.

Zahradní? Salonní!

Pokud znáte originál, rozdílu si všimnete okamžitě, protože se změnil i základní charakter parfému. Už to není růže na záhonu, ale v salonu. Ano, v salonu, nikoli prostě v pokoji nebo v obýváku, jelikož dřevité složky voní po nasládlých politurách a piánu. Zabírají významnou část vůně už od počátku a s postupem času dál utlačují růži v jejím prostoru. Pocit z předchozí verze, že ležíte nosem v růžových plátcích, hladkých a měkkých jako saténová rukavička, ochablých a chladivých, a že kolem není nic jiného než další růže, vzal za své.

 

Elisabethan Rose

Fantazie v bílé, cca 1880, autorem je Albert Ludovici ml. 
Zdroj Wikimedia Commons

Jiná inspirace

I vlastní květ růže je vystavěn úplně jinak. Oproti nahořklosti pelargonie a vzdušnosti aldehydů, které ho dotvářely v originální Elisabethan Rose, využívá nová verze lilii, zřetelně rozpoznatelnou, a přidává k ní fantazijní bylinná aromata. Těm se sice dá z oficiálního seznamu složek přiřadit leda listí lísky (o nichž sotvakdo tuší jak a zda vůbec voní), přitom jde o pestrou a dobře propracovanou vrstvu vůně. Vysledovat se v ní dají rozmanité detaily, zelené svěže i suše, zelené nakysle jako kopr i nasládlé po ovoci. Jsou to opravdu jen detaily a určují hlavně dynamickou atmosféru vůně, trochu rozmarnou a trochu rozjařenou. A velmi podobnou té, kterou Lubin už před třemi lety vytvořil ve své růži Grisette. Není to jediná shoda. Oba parfémy spojuje i vlastní ladění růže a postupně sílící krémově dřevitý podklad, takže není divu, že nová Elisabethan Rose má ke Grisette, plné nadšení z ženské emancipace na počátku minulého století, blíž než k originálu. S estetickou studií květu růže, kterou byl originál, ji nemá smysl porovnávat. Nevyrostla z ní, vychází z jiné inspirace. Škoda jen, že i v tomto ohledu je až ta druhá.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: