Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Český vinař o svých parfémech: Chci, aby to byly běžně nositelné vůně

Má pravdu: Vyzkoušela jsem dva parfémy a běžně nositelné rozhodně jsou. Jejich nošení je dokonce požitkem. Když jsem nedávno narazila na zmínku, že sommelier Martin Vajčner začal vyrábět parfémy inspirované víny, okamžitě jsem věděla, že je prostě musím vyzkoušet. Zajímalo mě, jaké budou vůně od někoho, kdo se sice dlouhé roky zabývá aromaty, ale neprošel školou jako ISIPCA, která by mu pod kůži dostala zavedené postupy parfémové tvorby. Poprosila jsem tedy Martina Vajčnera o vzorek jeho prvního parfému Traminer Tones, na což mi záhy odpověděl, že rád pošle i čerstvou novinku Moscatel Tones.

 

Vzorky přišly v papírových krabičkách, na kterých je i logo značky, pod kterou Martin Vajčner parfémy tvoří – Martin Fox.
Foto: Snídaně v parfumerii

 

První jsem otevřela Traminer Tones a okamžitě bylo jasné, že Martin Vajčner to s vůněmi umí. Prezentuje tuto odrůdu vína s hravostí a lehkostí. Dokonce mi tím připomněl Thomase Fontainea s jeho vůní Upper Ten for Her (Lubin). Oba parfémy mají i podobné složení, je v nich šťáva z tmavých hroznů, růže a rozmanité gurmánské tóny. Upper Ten for Her se od Traminer Tones liší především přítomností velkého množství pryskyřic. To vinařská vůně se více soustředí na samotné víno a kromě hroznové šťávy jsou v ní cítit i drobné větvičky vinné révy obsahující hořké třísloviny. Základ vůně je vanilkově santalový, ale hroznová šťáva prohřátá pražícím sluncem v něm stále zůstává.

Moscatel Tones má s předchozí vůní společné dva nejdůležitější rysy: horké slunce i hroznovou šťávu. Ta však tentokrát nebyla získána z červených, ale z bílých hroznů. Vůně je tak jiskřivá, až mám skoro dojem, že inspirací muselo být šumivé víno. Stejně jako Traminer Tones obsahuje různá ovocná (i citrusová) a květinová aromata, kterých se vtěsnalo tolik, že nemají příliš prostor ukázat, z čeho vlastně původně pocházejí. Je to zajímavý efekt, který by se dal přirovnat k něčemu jako je chuť umami (zkrátka je to lahodné) a čemuž by se ve světě parfémů dalo nejspíš říkat „aromatičnost“. Něco podobného v sobě mívají například vůně od Farmacia SS. Annunziata. Vinařské parfémy mají s touto značkou společnou i velmi dlouhou výdrž.

 

 

V nadšení z vinařských vůní, které mě pohltilo, jsem Martina Vajčnera poprosila, aby mi odpověděl na pár otázek, i když jsem původně rozhovor neplánovala.

 

Katka (Snídaně v parfumerii): Když se někdo zeptá na vaše povolání, odpovíte dříve, že jste parfumér, nebo sommelier?

Martin Vajčner: Jsem hlavně vinař a sommelier. Myslím si, že z určitého pohledu mají tyto profese velmi blízko, spojuje je láska k vůním. Víno je ovšem můj život a asi tomu tak vždycky bude. Omlouvám se tedy předem, pokud budu v odpovědích zacházet i do vinařského světa.

Katka: Jaké parfémy sám nosíte? Máte oblíbenou značku?

M. Vajčner: Momentálně jsem propadl nové pánské svěží vůni od parfumérské legendy Alberta Morillase, která je na trhu pod značkou Giorgio Armani s názvem Acqua Di Gio Absolu. No a mám pár flakonů do zásoby z limitované edice od Paco Rabanne – Invictus Aqua, ovšem pozor, pouze z roku 2016, to myslím že se povedl naprosto unikátní kousek, který už bohužel není nikde k sehnání. V zimě nedám dopustit na originální kousek z roku 1988 Dior – Fahrenheit.

Foto: Martin Vajčner

 

Katka: Jak široká je vlastně paleta vonných tónů, která se dá najít ve víně? Řídíte se při práci tím, že nemůžete přidat složku netypickou pro víno?

M. Vajčner: Paleta vonných tónů ve víně je dle mého názoru takřka stejná jako u parfémů. Všeobecně se ovšem pracuje s popisem vůní ve vínech jen s poměrně omezeným počtem těch nejtypičtějších vůní. Je více důvodů, proč tomu tak je. Uvedl bych hlavně neznalost, jak vlastně má být jmenovaná vůně cítit. A druhý důvod je směřovaný spíše na výrobce vína. Z mého pohledu se vinaři upínají příliš k moderním technologiím, přidaným kvasinkám, a podobně. To má za následek, že vyrobíte unifikovaná vína, která všechna voní stejně, a je úplně jedno, jestli hrozny byly vypěstovány ve Znojmě, v Mikulově, nebo ve Valticích. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se dá při pěstování révy a výrobě vína budoucímu produktu volnost, vzniknou úžasné věci, ve kterých lze hledat například tóny pryskyřice, slaného mořského vánku, ambry, kůže, nebo třeba cedrového a santalového dřeva. Ve víně vyrobeném v úzkých mantinelech pomocí chemických aditiv a síry toto najdete jen těžko. Takže abych to shrnul, dle mého názoru mohu do parfémů s vůněmi vín využít takřka celou paletu vůní, která se využívá i pro parfémy.

Katka: Jak je to s trvanlivostí vašich parfémů?

M. Vajčner: Mé parfémy obsahují velké množství kvalitního kosmetického alkoholu, který je sám o sobě spolehlivý konzervant. Co se týká zákona, na základě rozborů a testů stability mých parfémů je minimální trvanlivost více než 30 měsíců.

Katka: Odkud pochází vonné složky, které používáte? Jsou to pouze přírodní ingredience, nebo i chemické, jako například aldehydy?

M. Vajčner: Prozatím mám jednoho dodavatele vonných složek, od kterého mám i informace o jejich původu a bezpečnostní listy. Jejich původ je z většiny přírodní a jsou dá se říci z celého světa, především Anglie a Francie, ale třeba i z Peru, Mexika nebo Madagaskaru. Bez syntetických látek by ovšem moderní parfumerie snad ani nemohla existovat.

Katka: Dáváte do svých parfémů i otisk Znojemska, kde žijete a pěstujete víno? Myslíte, že by byly vaše vůně jiné, kdybyste žil třeba ve Francii?

M. Vajčner: Původ hroznů je jeden z nejdůležitějších faktorů, který určuje vůni výsledného vína. Ve Francii bych asi navázal na způsob značení místních vín a namíchal bych vůni reprezentující například Bordeaux, Champagne, nebo třeba mou oblíbenou vinařskou oblast Jura (to by byla obvzláště výzva).

Foto: Martin Vajčner

 

Katka: Vaše vůně mají podíl vonných látek odpovídající čistému parfému. Experimentoval jste i s jinými koncentracemi?

M. Vajčner: Zkoušel jsem i jiné koncentrace. Chtěl jsem hlavně udělat parfém, který bude kvalitní a opravdu dlouho vydrží. Ovšem zase ne na úkor toho, že bude vůně příliš výrazná až vtíravá. Myslím si, že u parfémů s esencemi které využívám je tento poměr ideální někde v hodnotách 20 – 25 % esence. Nechtěl bych, aby se jednalo jen o raritu a originální výrobek, ale aby byly parfémy využitelné k běžnému nošení.

Katka: Jaké máte plány do budoucna? Můžeme se těšit na další vůně inspirované víny? Uvažujete o prodeji svých parfémů i na jiných místech než ve Znojmě?

M. Vajčner: Momentálně mám zaregistrované 2 odrůdy, Traminer Tones a Moscatel Tones. Pracuji na pánské vůni, inspiraci hledám v odrůdách typických pro Znojmo – Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Základ těchto vůní bude tvořen dřevitými tóny, takže bych to upřesnil, že takový znojemský Veltlín nebo Ryzlink zrající v sudu.

Parfémy pod značkou MARTIN FOX prodávám především přes mého distributora, vinařskou firmu Znovín Znojmo, kde jsou k dostání na firemních prodejnách ve Znojmě. Je možnost parfémy objednat po celé ČR přes eshop Znovínu Znojmo. Dále parfémy prezentuji a jsou k dostání na vinařských akcích firmy NAVAJN, jedná se především o různé řízené degustace vín a prohlídky města Znojma s degustacemi.

Katka: Jako čajař se musím ještě zeptat, jestli si myslíte, že by byly zajímavé vůně inspirované různými typy čajů?

M. Vajčner: Myslím si, že by to byla určitě zajímavá věc a přeji vám mnoho sil a trpělivosti, pokud se do toho pustíte! Možností je v tomto směru obrovské množství a sám mám ještě pár zajímavých nápadů, které si ovšem prozatím nechám pro sebe.

 

To jsem tedy zvědává. I když už samotný vznik české nikové značky je pro mě největším parfémovým překvapením tohoto roku.

One comment on “Český vinař o svých parfémech: Chci, aby to byly běžně nositelné vůně

  1. dzona
    28.5.2018

    Vůně mě překvapily. Čekala jsem něco jako prostý slitek aromatických olejů, ale jsou to skutečné parfémy, o tom není vůbec pochyb. Zvlášť Traminer Tones mě okouzlil. Má půvab, jaký se jen tak nevidí. Což je hlavně tím, že z té spousty ovocných a květinových tónů, které se do něj vměstnaly, jak píše Katka, nevzniká prostá ovocná květinovka, ale unikát. Z podobných mě napadají leda fantazijní vůně Arturetta Landiho.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: