Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Molinard Rose Émois: Na barové židli

Prý „Růžové emoce“. To řekl překladač o názvu téhle kreace, kterou se čtyřmi dalšími představil Molinard v roce 2014 v řadě La Collection Privée. Představil ji stroze, na webu značky se dočtete pouze, že jde o pět vůní pro pět generací, což je zjevně poukaz na historii Molinardu sahající do roku 1849. Historizující náznak ale nesou jen žebrované flakony, jednotné pro všech pět parfémů. Vlastní vůně jsou zcela současné a odpovídají momentálně oblíbeným parfémovým žánrům. Vedle růžové je tam vodní lotosová, dřevitá, sladce cukrová a lehká ambrová, podle Molinardu vůně pro pět různých nálad.

Molinard Rose Emois

Všechny flakony řady La Collection Privée jsou stejné, liší se jen barvou parfému. Foto z webu značky

Růžová nálada

Jakou byste ji čekali? Pokud myslíte na lehounkou růži, co by se průsvitně a nevinně vrtěla nad záhonem jako maková panenka, pak se pletete. Žádné čisté povětří, ani ozón, ani slunce. Není to ale ani typická arabská vůně, nazdory zřetelně oudovému podkladu pod růžovou esencí. Postrádá totiž tajuplnou slibnost, typickou pro tamní tradiční produkci. Oud nechává Rose Émois spíš kynout do hřmotné matrónovitosti, kdepak maková panenka, tahle by spíš seděla na barové židli, v šatech na ramínka, která se zařezávají v podpaží a napuchlou kůži pouštějí ven v masitých záhybech. Je to růže tělesná, nikoli eroticky, ale fakticky. Její tělesnost je trochu nepohodlné břemeno, které všichni s sebou vlečeme.

Rose Emois

Jules Pasquin, Beautiful English Girl, 1916, olej na plátně

Zbydou vzpomínky

Od arabských vůní se Rose Émois liší i jednoduchostí. Dýchala by až minimalistickým klidem, nebýt matrónovitého dojmu ze spojení růže a oudu. Ostatní přidané složky totiž vlastní prostor nemají, kromě krátké pasáže v úvodu. Po necelé hodině se ale k růži a oudu těsně přimknou a jen je přizdobují. K růži, už tak dost medové, přilne především tenká vrstva ylang-ylangu. Spolu s opravdu lahodnou bazalkou a mátou nahrazuje obvyklý citrusový střed květu. V rovině skoro gurmánské pak vůni udržuje nádech mandlí a sladký dřevitý prach, na němž se podílí šafrán. Řeč je ale o velmi jemných množstvích, která jen dotvářejí dojem z růže a oudu. Jak tento ozdobný povlak vyprchává, mizí s ním i mládí Rose Émois a z velkých nadějí zbydou jen vzpomínky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 9.5.2018 by in Molinard, Parfémy and tagged , , , , , , , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: