Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Bois 1920 Sensual Tuberose: Když tuberóza zdobí

Vůbec bych se nedivila, kdyby vám titulek při letmém čtení zněl „Když tuberóza zlobí“. Dalo by se to pochopit, málokterá parfémová květina má tak špatnou pověst. Pro mnohé je její sytě mastné aroma těžko snesitelné a dokáže jim spolehlivě rozhoupat žaludek, zvlášť když se smíchá s vůní zralého ovoce. Zapletená s nevinně zelenými složkami začne být tuberóza mrazivě jedovatá, v zeleni s kovovým chladem vražedná. Umí číhat v záloze a vyvolávat dojem, že je halucinogenní. Umí toho hodně, jen bych nevěřila, že by mohla také pouze a jednoduše vonět jako květina. Ale právě to Sensual Tuberose dělá, je jen květinově ozdobná. A jelikož je jí vlastní i typická tuberózová monumentálnost, tak je ozdobná v nadživotní velikosti antické sochy.

Foto: Flickr, GlitzUK

Sensual Tuberose patří do kolekce Limited Art a ta je limitovaná skutečně, není to jen marketingový chyták. Vyrobili jí omezený počet flakonů, konkrétně 1920, což navádí na název značky Bois 1920. Odpovídající je i slovo „art“. Už prvotní dojem je monumentální. Vůně vystoupá z lahvičky tak majestátně a vysoko, že se k ní skoro dá vzhlížet jako k soše. Současně vytváří neodbytný pocit, že má povrch tak výrazně hladký, jako by byl skleněný. A protože jde o tuberózu, bude to kalich z mléčného skla. S přírodním dojmem je tím samozřejmě konec. S vývojem parfému se monumentálnost krok za krokem zmenšuje a tuberóza se rozpadá na drobnější květy, je stále vlídnější, ale charakter jakéhosi zdobného a důstojného artefaktu si zachovává.

Foto: Flickr, GlitzUK

Sensual Tuberose není soliflor, na efektu skleněného kalichu se podílejí také jasmín s gardénií. Tuberózu tím maličko zastiňují a šikovně vytvářejí dojem, že snad přece jen rostou v přírodě. Je to poněkud překvapivé, z jednoho úhlu vidíte okrasný záhonek se směsí květin a z druhého obrovskou tuberózu z mléčného skla, která si svou intenzivní projekcí podmaňuje okolí.

Foto: Flickr, GlitzUK

Nic dalšího už Sensual Tuberose ke květinám nepřidává, nezvýrazňuje krémovitost, zelenost ani ovocnost květů. I když jsem si všimla broskví à la Fracas, trošky jedovatých mandliček a sladkého heliotropu, tak to na výsledku nic nemění. Žádná z těchto ingrediencí nemá sílu rozbít monumentalitu skleněného tuberózového artefaktu a jeho zdobného květinového doprovodu. Jsou to pouze pomocné tóny, které podtrhují ozdobnost této neobvykle upřímně pojaté tuberózy.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: