Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Bois 1920 Sutra Ylang: Zastav se a žasni

Zkuste popustit uzdu fantazii a představit si, že pejsek a kočička, průkopníci populární metody DIY (německy Wir schaffen das), v projektu s dortem uspěli. Že to nebylo neumětelství, ale rafinovaná práce s materiálem prováděná s bravurou Jacksona Pollocka, když zvedl štětec a nechal barvu na plátno jen kapat. Že nenásledoval břichobol, ale obdiv a potlesk. Tak tím jste si představili styl Sutry Ylang. Bravura technického provedení je podstatná, protože při střízlivém pohledu je Sutra Ylang prostě orientálka a ty mají sklon být všehochutí. Pak ale bývají také hlučné a hřmotné a někdy i monotónní. Ne tak Sutra Ylang. Jako duha se roztáhne ve vzduchu, nevisí pevně na místě, ale pluje si, vynořuje se a zase mizí těžko polapitelná. Touhle proměnlivostí v pohybu a také vnitřní fantazijní mnohotvárností připomíná parfémy Arturetta Landiho, jednoho z nejnápaditějších současných tvůrců, přinejmenším pokud jde o orientální vůně.

Bois 1920

Foto: Bois 1920

 

Bobkový list jako květina

A teď už k vůni: To, co se ozve nejdříve, je lahodné a nečekané. Je to jako ochutnávka čehosi exotického, co jste ještě nejedli, ale co vyslověně láká dráždivou přitažlivostí. Dojem neznámého hodně souvisí s nepřehledností vůně. Stejnou váhu tu dostávají dojmy drsné i jemné. Štiplavá mýdlovost se slaností, což je určitý výraz větvičníku, i pižmová měkkost a svěžest neurčitého ovoce a neurčitých květin. Mělo by jít o citrusy, ale blíže mají k meruňkám. Nejsilnější květinou tu není ylang-ylang, jak by se dalo čekat. Do zřetelného výrazu mu chybí hodně, nejen typický zelený podtón, a tak se paradoxně nejvýraznější květinou stává bobkový list nebo ta část jeho vůně, která dokáže být – s podporou fialek – květinově lahodná.

 

Bois 1920

Foto: Flickr, Les

Vřelost intimity

Po nějaké půlhodině nebo hodině, až se té nebeské krásy nabažíte, si mozek všimne i pryskyřic. Jsou sladce aromatické, kořeněné a sypkým způsobem dřevité. Prolínají všemi částmi směsi, mýdlovostí i květinovou ovocnosti, přitom se nikde nevážou a kroutí se mezi nimi volně jako kadidlový kouř. Postupem času pryskyřice čím dál víc nabírají mazlivou krémovost a hladí jako vzpomínka na důvěrné objetí, intimně vřelé. Vůně se současně zklidní z původního euforického nadšení a doznívá v podobě hluboce uspokojivé a požitkářské, ale i elegantní díky klasickému spojení mýdla s nakyslým kadidlem. Sutra Ylang je víc než povedená orientálka, nevšední malebnost a technicky dokonalé projení nesourodých vjemů ji řadí mezi skvostná parfémová díla.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: