Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Tři laky Claire’s se speciálními efekty

Z dálky vypadaly krásně a lákavě, jako celý obchůdek Claire’s. Jenže jestli Claire’s znáte, tak víte, že když vejdete dovnitř, je to při pohledu z blízka spíš hrabárna. A právě proto probouzí nutkání ponořit se do regálů a hledat, dokud se nenajde něco extra, nějaká zatoulaná perla. Moje perla byla lak, který má svítit ve tmě. Vím, že se fluorescenční laky vyrábějí, ale dají se obtížně sehnat. V Claire’s ho měli, několik exemplářů, všechny ušmudlané a osahané. Ten nejmíň použitý jsem odnesla k pokladně. Prodavačka se na něj podívala a pak mi s profesionálním nadšením oznámila: „Máme akci, dva plus jeden zdarma. Přece si nevezmete jenom tenhle.“ Znělo to logicky, přece si nevezmu jenom jeden. I pro zkoušení bude lepší porovnat více laků. Přihodila jsem k němu tedy ještě růžový metalický a modrý matný.

 

 

Na kovovém laku stojí malinkým písmem něco, co je, jak jsem později zjistila, velmi důležité: Pořádně protřepat. Pořádně podle mých zkušeností znamená aspoň minutu. Lak totiž obsahuje pigmentové a kovové částečky, které jinak zůstávají úplně oddělené. Čím víc třepete, tím víc se promíchávají, přesto se nikdy dokonale nespojí. Druhý problém je, že lak okamžitě zasychá, takže při jeho nestabilní struktuře je tedy pruhování nevyhnutelné. Nanesla jsem dvě vrstvy a výsledek ukazují fotky. Experimentovala jsem ještě s topem, abych metalický efekt vylepšila, ale nastal opak. Efekt zmizel a kovové a pigmentové částečky se zcela oddělily. Nehet pak vypadal jako akvarelový obrázek politý olejovými barvami. Obtížemi při nanášení slabiny laku nekončí, protože už druhý den slezl z konečků. Třetího dne se pak začal samovolně stírat z celé plochy nehtů, mizel jako sníh na slunci. Že šel lehce odlakovat, byla jeho nejlepší vlastnost.

 

 

 

 

Na fluorescenční lak jsem se samozřejmě těšila nejvíc. Také s ním byla největší legrace. Nejdřív jsem zjistila, že je to vlastně top, jen nepatrně kolorovaný. Musela jsem tedy použít podklad ze svých zásob. Vybrala jsem lak, který se odstínem nejvíce podobal barvě víčka. Na ten jsem nanesla tři fluorescenční vrstvy. A svítily! Za dvou podmínek: Jednak musí být plná tma a kromě toho je nutné předem top intenzivně osvítit. I přesto vydrží světélkování jenom chvíli, takže jsem při focení musela v druhé ruce držet baterku a top přisvěcovat. Na fotkách je také vidět, že nejsilněji zářil palec, na který jsem dala ještě o jednu vrstvu víc. Zrnitost není dána nočním focením (čas 4 vteřiny, ISO 3200), ale vychází z hrubé struktury laku, jsou to vlastně shluky fluorescenčních částeček. Oproti metalickému laku měl ale velmi dlouhou trvanlivost, kterou musím pochválit.

 

 

 

 

A teď k matnému laku. Nebyl to takový průšvih, jak jsem čekala. Odstín je sice modřejší, než se zdá podle lahvičky, ale matný efekt opravdu má. Potřeboval by jen podporu proti pruhování, možná by bylo dobré použít bázi na vyhlazení nehtu. Pro plné krytí jsou třeba dvě vrstvy. Rychle zasychá, ale jak je u matných laků běžné, konečky nehtů se brzy začínají lesknout.

 

 

 

 

Když jsem do Claire’s zašla minule, což už je pár let, způsobila jsem si svým experimentátorským nadšením velké problémy s Perličkami na útěku. Nedaly se udržet na nehtech ani po dobu nutnou k focení. Tentokrát už to taková katastrofa nebyla, takže laky Claire’s udělaly přece jen nějaký ten krůček kupředu.

Foto: Dzona, Snídaně v parfumerii

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: