Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Annick Goutal a Robert Piguet: Parfémová krize druhého dne

Tu a tam se někdo prořekne během parfémového sedánku, že ji taky zná. Jinak se o ní ale nemluví, jelikož patří ke stinným stránkám voňavého hobby. První den zkoušení nového parfému je vždy hezký, jelikož hned víte, kam vůni zařadit a jak je postavená kompozice. Nazítří však přichází ona, Parfémová krize druhého dne. Pak se stane třeba to, že z rudé velkokvěté růže, která vás předchozí den okouzlovala a parfém posunula až do tužebníku, se vyloupne cosi podupaného a tlačícího se v koutku. Místo růže se ve středu rozpíná třeba jasmín, který však byl původně patrný jen v náznaku. Co se tedy v noci stalo? Mohl se vzorek za tak krátkou dobu zkazit? Ale kdepak, to si s vámi jen pohrává váš mozek, který je nyní zaujatý drobnými detaily, jež pro prvotní dojem přehlédl.

Zdroj: Constant Puyo, The Red List

Třetí a každý další den se zpravidla vše vrací do normálu a parfém opět do tužebníku. Pokaždé se ale happy end nekoná, takže bych vám v pozdní hodině parfémového sedánku mohla šeptem vyprávět příběh o nejhorší Parfémové krizi druhého dne, kterou jsem kdy zažila. Hlavní roli sehrály Nuit et Confidences (Annick Goutal) a L’Insomnuit (Robert Piguet). Zádrhel byl v tom, že jsem zkoušela obě vůně současně. Mělo mi to pomoci parfémy lépe poznat, když obsahují podobné složky, tedy tonku, vanilku a dřevo. Jenže jsem nepočítala se záporným hrdinou, který mou touhu po usnadnění zmařil: Je jím téma noci, které podstrčily už do názvů parfémů. Nuit et Confidences má být inspirován nocí plnou bublinek šampaňského a šatů posetých pajetkami. Robert Piguet se zase zaměřil na temnou stránku noci, na neschopnost spát a také na tajemný půlnoční kosatec, jak píší na stránkách značky. Proč ale byla noc nepřítelem? Protože ji parfuméři často vykreslují jako přízračnou, zrádnou a magickou. Působí potom jako tekuté písky a rysy vůně se neustále proměňují. A teď si k tomuto záludnému terénu přičtěte Parfémovou krizi druhého dne.

Foto: Robert Piguet

Stokrát jsem si mohla opakovat, že jsem v první den zkoušení určitě měla na levé ruce Nuit et Confidences a na pravé L’Insomnuit, ale stejně mi to nebylo nic platné. Měla jsem zkrátka dojem, že se parfémy chaoticky prolínají. Jak to, že se v L’Insomnuit začaly objevovat ovocné pryskyřice a kadidlo, když den předtím se mihly jen v náznaku, a navíc až v pokročilejší fázi? Hlavně, že v L’Insomnuit zůstal suchý kosatec, moje jediná jistota rozlišující tyto dvě noční vůně. I když ne, počkat, co se to právě ozvalo v Nuit et Confidences? Byla to nějaká květina, té jsem si všimla už včera, ale kde vzala kosatcové aroma? Snad se mi to jen zdálo. Snad se mi zdá i to, že je dnes kadidlo v Nuit et Confidences mnohem slabší než včera.

Tak velká Parfémová krize druhého dne se samovolně nerozpustila další nocí a svítáním. Rozhodla jsem se tedy si vytvořit praktickou pomůcku, jakýsi tahák:

Ani to nepomohlo, takže jsem potom zkoušela parfémy jednotlivě. V zásadě se mi potvrdily dojmy z prvního dne, že se L’Insomnuit se svou kosatcovou ozdobností a hranou strohostí vyžívá v tklivých myšlenkách, zatímco Nuit et Confidences oslavuje, jenže té party nějak chybí bezstarostnost a spíše se na ní probírají filozofická témata. Nedokázala jsem se však zbavit pocitu, že samostatně působí parfémy neúplně, jako by jim něco chybělo. Nejspíš se mi během Parfémové krize druhého dne pevně spojily dohromady. Jednotlivě je nosit nedovedu, takže mi nezbývá nic jiného, než si je užívat dohromady a doufat, že mě při tom nikdo nepřistihne, jinak bych musela napsat článek o záludnostech layeringu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: