Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Mizensir Rose Exaltante: Až na dřeň

Je s podivem, jak se značce Mizensir daří unikat pozornosti, když za ní stojí jeden z nejznámějších parfumérů současnosti Alberto Morillas. Jedním z důvodů asi bude ten nešťastný název, evokující spíš další rybku z nekonečného moře arabské produkce. A navíc, kdo si snad už Mizensiru někdy povšiml, pak ho nejspíš zaznamenal kvůli vonným svíčkám a bytovým parfémům. Ty značka vyrábí už prakticky dvacet let a samozřejmě rovněž s Morillasovou parfemací. Že k nim v roce 2014 přibyly i flakony „pro lidi“, pak lehce zapadlo. Přitom jich mají už dvaadvacet. Rose Exaltante patří k druhé vlně, kterou začali prodávat 2016.

Rose Exaltante

Foto: Mizensir

Chladná růže pro horkokrevné

Dám vám tip: Pokud se k parfému dostanete, nestříkejte si ho na zápěstí. Vyberte pro zkoušku místo, kde je kůže opravdu teplá a hodně prohřátá. Jen tak poznáte, jak skutečně voní a jak ho Morillas zamýšlel. Na zápěstí se rozvine jen jakýsi předvoj. Ukáže hrubé rysy vůně a tou je růže z botanické perspektivy. Nejen květ, ale i autentická míza stonků jako příjemně nahořklá směs rostlinných vjemů s chladivým kovovým okrajem. Vše ostatní, co se v ní ještě může skrývat, zůstává jinotajem, který se do plnosti rozvine jen na horké kůži.

Rose Exaltante

Foto: Flickr, Maria Eklind

Spíš rozjařená než exaltovaná

Jen na sálavě teplém podkladu postoupí květinová nahořklost o krok dál do suchosti a suchost pak zase dál do pudrové škrablavosti, kterou poznáte s prvním vdechnutím. Je to ta typická vůně heřmánkového čaje, jak se nám všem zapsala do paměti už v dětství. Jeho léčivá suchost dodává růži širší zahradní rozměr a současně drží pod kontrolou studenou vlhkost mízy, aby vůně zůstala vyvážená. Přidaný hedion pak pomáhá okvětním plátkům, aby byly poddajné a něžné, aniž by růže musela působit sladce. Rose Exaltante tak zůstává během celého vývoje velmi přirozená a skoro přírodní, paradoxně dost vzdálená jakékoli exaltovanosti nebo přepjatosti. Rozrušenost tu zastupuje spíš pohyb ve vůni, poháněný kromě hedionu také pepřem, což vede k jakémusi rozjařenému povlávání na čerstvém povětří. Je to nevšední a poetická vůně, víc momentka z anglické zahrady než portrét růže. Škoda jen, že se nepletou hlasy na Fragrantice, které si stěžují na její slabší intenzitu. Dá se jí sice pomoci tím, že parfém nastříkáte vydatně na oblečení, ovšem nádherným závěrem vůně, kdy přibírá animální hřejivost medu, se stejně budete moci kochat jen nosem přilepeným ke kůži. Což je při ceně 190 eur za flakon poměrně mrzuté.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: