Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Ženeva: Flakony v mrazáku a další parfémové pozoruhodnosti

Také si před cestou do neznámých končin nejprve zjišťujete, jaké tam mají parfémy? Do mapky Ženevy jsem si poctivě zakreslila parfumerie, které musím navštívit, přitom mi ale utekl například fakt, že ve Švýcarsku používají jiný typ zásuvek než u nás. Naštěstí byl můj hotelový pokoj vybaven i českou přípojkou. A ještě něco českého tam na mě čekalo: krabička s velkým nápisem „this works: sleep“ a s menším „Made in the Czech Republic“. Uvnitř byl levandulový aromaolej s kuličkovým aplikátorem a sprej na ložní prádlo. I když je značka This Works britská, tak mě v tu chvíli dojal a musel mi udělat rozhodně větší radost než Němcům ubytovaným na stejném patře.

 

 

V mlžné Ženevě foukal silný vítr po celou dobu, kterou jsem tam strávila, takže pro mě bylo těžké přiřadit si k tomuto městu kromě levandule ze setu na spaní nějakou typickou vůni. Vítr vysál všechna aromata a pachy jako černá díra, necítila jsem ani květinové hodiny v centru města, které jsou osázené dokonce i v únoru. Ani u Ženevského jezera a Rhôny můj zmrzlý nos nic nehlásil, což jsem zaznamenala spíš s povděkem.

 

 

Ledový vítr mě dřív než do parfumerií zahnal do obchodu s čokoládou a ne jen do jednoho. Ten první se jmenoval Rohr. Bože, tam to krásně vonělo! Měla jsem pocit, že se koupu v Iris Ganache s kapkou Notte. Namlsala jsem se tam natolik, že jsem pak záměrně minula parfumerii Mizensir, na kterou jsem se těšila už z Prahy, a pospíchala do sousední čokoládovny. Jmenovala se Läderach a v úhledných balíčcích čokolád, zajíčků a vajíček u nich už evidentně začínaly Velikonoce. Vonělo to tu sice méně než v Rohru, zato mi nabídli ochutnávky a ty trochu zahojily bolest z toho, že jsem tam nechala podstatnou část svého cestovatelského rozpočtu.

 

 

Když se mi podařilo vymanit se z čokoládového rauše, zamířila jsem do nikové parfumerie Theodora. Kdybyste ji hledali, je to od Läderachu do kopce, musíte minout katedrálu svatého Petra a pak zahnout do úzké šikmé uličky. První věc, kterou jsem v Theodoře uviděla, byl chladící box. Zarazila jsem se. Nebylo to něco, co bych v parfumerii očekávala. Stála tam jakási vinotéka, uvnitř s vyskládanými flakony. Musela jsem se na ně podívat zblízka. Byly skutečné a výhradně značky Frederic Malle. Na displeji svítil údaj 0°C. Prodavačka byla milá a ochotně odpověděla, když viděla můj údiv. Takže si představte, že Frederic Malle si vymínil tuto lednici jako podmínku, aby Theodoře povolil prodej svých vůní. Extra jim dodává krabičky, do nich však mohou flakony dávat až v momentě, kdy je prodají. Jen testery směly postávat ledabyle na vinotéce a při pokojové teplotě, stejně jako všechny ostatní značky v této parfumerii. Prodavačka mě nechávala zkoušet skvosty od Caronu a Jeana Patou a zvědavě se vyptávala, jestli také u nás máme nikové parfumerie. Ano, ano, máme je, říkala jsem jí. Ale už jsem si nechala pro sebe, že lednici jsem v nich ještě neviděla.

 

 

Cestou zpět z Theodory jsem už neminula katedrálu svatého Petra, ale zašla jsem dovnitř, protože je to jedna z hlavních ženevských pamětihodností a hlavně jsem zatoužila po vůni kadidla a tajícího vosku. Ničeho takového jsem se nedočkala, v katedrále nebyly ani žádné svíčky. Kdoví, možná nesplňovaly švýcarsky přísné protipožární předpisy. I bez nich ale toto místo působí magicky, takže jsem se zde zdržela poměrně dlouho. Za poplatek mi dovolili vyšlapat úzké točité schody na vrchol věže, odkud je báječný výhled. Snažila jsem se zorientovat, kam se dál vydat, když chci ještě projít Douglas, Marionnaud, Import a Mizensir. Ale žádnou z parfumerií jsem pohledem shora neobjevila, tak jsem zase sešlapala schody dolů a na ulici vytáhla mapky vytištěné z googlu.

 

 

Z katedrály to nejblíž bylo do tamního parfémového skvostu číslo jedna – do obchodu ženevské nikové značky Mizensir. Založil ji známý parfumér Alberto Morillas a portrét vítá návštěvníky hned u dveří. Uvnitř si budete připadat jako v ráji, budou na vás velmi milí a kromě parfémů si můžete přičichnout i k bytovým sprejům a svíčkám. Z vůní jsem si hned zamilovala Rose Exaltante. Velmi zajímavý je i bestseller značky Musc Eternel, je kombinací pižma a kosatce, aspoň podle prvního seznámení. Vzorky obou vůní jsme si odnesla, takže se jim budu ještě podrobněji věnovat.

 

 

Ve stavu parfémového štěstí jsem vlétla do prodejny Douglas, která leží jen o pár metrů dál. Překvapilo mě, že kromě kosmetiky a parfémů nabízejí i různé různé župany, toaletní taštičky a ručníky. Z parfémové nabídky mě potěšila značka Maison Francis Kurkdjian. Zklamáním naopak byl nedaleký obchod Marionnaud. Parfémů měli velmi málo a testery prakticky žádné. Z nějakého záhadného důvodu ale nechávali velkoryse zkoušet poměrně širokou nabídku vůní Maison Margiela z kolekce Replica.

 

 

Posledním bodem na mé ženevské mapě byla jedna z poboček parfumerií Import, ale ukázalo se, že svou nabídkou odpovídá mainstreamovým parfumeriím v Praze, nic zvláštního tam neuvidíte. To už zajímavější byl obchodní dům Manor, kam jsem zamířila vlastně náhodou v touze po další čokoládě. Mají tam patro věnované kosmetice a parfémům včetně luxusních značek jako Guerlain, takže se jimi můžete kochat a těšit. Víc už se v Ženevě objevit nedalo, parfémově je to překvapivě chudé město, chudší než Praha. Přesto jsem tu nakonec našla, co jsem hledala, vůně, o kterých mluví citát, vytištěný na krabičkách vzorků Mizensir: „Each fragrance must have a soul, a story and deliver emotion.“

 

Fotky: Snídaně v parfumerii

2 comments on “Ženeva: Flakony v mrazáku a další parfémové pozoruhodnosti

  1. Jarka
    1.3.2018

    Moc hezká reportáž :-).
    I v Ingredients prodávají vůně značky Frederic Malle z parfémové lednice. Podmínky prodeje budou pravděpodobně všude stejné. Vyndavání flakónu z lednice a umisťování do krabičky na mě působí ve skutečnosti až obřadně.

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: