Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Oriza L. Legrand Les Tourterelles de Zelmis: Trochu vintage a trochu sci-fi

Oriza L. Legrand je značka unikátní už svým původem. Založil ji dvorní dodavatel Marie Antoinetty a legenda francouzského parfumérství Jean-Louis Fargeon v roce 1720 a na výsluní se udržela pěkně dlouho, než její sláva začala někdy po 1. světové válce hasnout. Její momentální vlastníci Hugo Lambert a Frank Belaiche, kteří ji v roce 2011 koupili a zachránili před zánikem, se samozřejmě rozhodli její historii patřičně vytěžit jako konkurenční výhodu proti houfně startujícím novým značkám. Což prý nebylo tak jednoduché, jak se zdálo. Původní receptury a parfémy totiž s klíči od firmy nedostali, a tak je sháněli po všech čertech, dokonce i na ebay něco ulovili. Receptury a autentické vzorky prý pak předávali „svému“ parfumérovi, aby je obnovil v podobě co možná nejautentičtější. Kdo onen parfumér je, prozradit nechtějí, takže je možné a dost pravděpodobné i to, že na vůních dělal přímo Lambert. Určitě by to zvládl, pracoval už pro Diptyque a L´Artisan. Každopádně, ať už byl tímto parfumérem kdokoli, vtiskl obnoveným recepturám podobu, z níž vám po vyzkoušení několika vůní vyplyne charakteristický rys značky. Vůně jsou hrubozrnné. Se složkami se tu pracuje záměrně tak, aby nesplynuly v hladký nátěr, některé jsou ponechány ve větších balech, aby vystupovaly. Na půvabu jim to nijak neubere, jen cítíte, že nejsou dnešní. Nejsou ale ani čistě vintage, je v nich zajímavý dotyk moderny, takže ze všeho nejvíc jsou své, orizovské. Po obnovení patnácti starých receptur touto metodou Oriza L. Legrand pokračuje i u nové tvorby. Les Tourterelles de Zelmis patří k těm obnoveným, původní receptura je z roku 1913, novou verzi uvedli 2017.

Oriza Zelmis

Foto Flickr, Petur

Mimo čas

Kromě zvláštního orizovského (ne)vintage ladění formuje charakter vůně ještě další dvojznačnost. Je to růže jako nosná složka, ale všechny představy, které jste si s její vůní kdy spojovali, tady můžete nechat odpočívat stranou. Tahle je při vší své bulharské růžovosti vnitřně tvrdá a sukovitě nepoddajná, jako by ji přivázali k ohmatané pradědečkově holi. Zajímavé je, že se tenhle posun odehrává bez součinnosti dalších výrazných složek, jen nádechem v základu, který se pohybuje někde mezi starodávným dřevem a kůží. Ale jak už bylo řečeno, není to jediné matoucí spojení, a tak se mozek dlouho marně snaží vyhledat odpovídající vizuální obraz pro líbivou ženskost a současnou sukovitost, které jsou navíc časově doširoka rozkročené mezi úhledností módy z konce 19. století a jakousi technickou hypermodernou. Nakonec přece jen jedna představa vypadne. V kostýmku vlídné chůvy Mary Poppins s tvídovým kabátkem a vysoko zapnutou halenkou s kamejí na stojáčku. Když si tuhle idylickou postavičku přesadíte z dětského pokoje k jakémusi řídícímu pultu ze sci-fi a její vlídnost nahradíte chladným a vládychtivým kalkulem v hlavě, tak ji máte. Má i své konkrétní seriálové jméno, Doctor Who jí říká Missy.

Oriza Zelmis

Foto z youtube, oficiální kanál seriálu Doctor Who, BBC

Zdařilý přešlap

Těžko říct, nakolik nová verze odpovídá originálu a jak vlastně značka před sto lety vůni zamýšlela. Velmi pravděpodobně už tehdy chtěli především upozornit na předlouhou tradici Orizy L. Legrand. Naznačuje to název vůně, který si vypůjčili z poémy od francouzského autora z 18. století. Poémy prý lechtivé, což ale možná hrálo roli jen v dobové reklamě, dnes už se o tom značka nezmiňuje, na svém webu vůni popisují jako rašení jara. To se dá skutečně v Zelmis cítit. O zlomek vteřiny dřív, než zaznamenáte bulharský růžový olej, naskočí odér lehce mastné a lepkavé mízy větviček. I květinová část je bohatší, nejsou to jen růže, cítit je sladká vůně podobná hlohu s jeho typickým spodním mastně animálním proudem. Přitom když se podíváte na složení, jak ho nabízí sama značka, najdete tam vedle růže jen pivoňku, pelargonii, včelí vosk, špetku pepře a břečťan čili spíš recepturu pro lehkou letní chuťovku.

Oriza Zelmis

Foto Oriza L. Legrand

Tajemství skutečného složení si Oriza nechává pro sebe. Ovšem přes všechny své vnitřní rozpory – nebo právě pro ně – je Les Tourterelles de Zelmis neobyčejně přitažlivá vůně, které se šlápnutí mimo běžný terén růží vydařilo.

One comment on “Oriza L. Legrand Les Tourterelles de Zelmis: Trochu vintage a trochu sci-fi

  1. Jako whovian musím upozornit, že v seriálu byl jiný parfém. Amy dělala reklamu na vůni Petrichor.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: