Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Frapin Laskarina: Nepřekvapí, ale potěší

Proč by měla překvapit? Protože je to novinka Frapinu. Jenže, to co ucítíte, je poměrně povědomý souzvuk pryskyřičných tónů. Tyto materiály ke své smůle často vyvolávají podobný dojem – útulný, komfortně konejšivý a příjemně prohřátý sladkým dýmem. Laskarina se tomu obrazu nevymyká, naopak, pocit povědomosti v ní přechází až v cosi důvěrně známého. Spíš než zajímavou novinkou je proto alternativou pro ty, kdo si v uklidňujících kadidlových a pryskyřičně dřevitých vůních libují, ale stále nenašli tu svou pravou.

Foto: Frapin

Dým ovocného dřeva

Je to tedy kadidlová vůně? Jak se to vezme. Kadidlový dojem je totiž v Laskarině jen naznačený a jeho původcem je pudrový kosatec. Ten předvádí jakousi kouřovou hru, kdy popadne horká aromata pryskyřic a vynáší je v houpavých spirálách do vzduchu. Celkem věrohodně tak načrtává představu kadidlového dýmu a vůni tím dává neerotickou objímající měkkost a vlídnou vřelost. Asi takovou, pro niž je oblíbená Lutensova Five O´Clock au Gingembre. Toto srovnání se nenabízí náhodou, obě vůně mají společné lahodné abstraktní tóny ovoce, i když v Laskarině jsou posunuté k čistému dýmu ovocného dřeva a k ovoci seschlého do cukernaté sladkosti. Suché cukernaté krystalky jsou tu očividně záměrně, nahrazují totiž minerální sladkost kadidla.

Foto: Flickr, Luca Castellazzi

Swarovského pepř

Asi po dvou hodinách se ovocný dojem začne nezastavitelně vytrácet a tím ustupuje také podobnost s Five O´Clock au Gingembre. Zdá se, že se vůně zplošťuje, ale je to jen obtížný průchod do další fáze. Úvodní ovocnou atraktivitu shazuje a bez ní se musí spolehnout jen na svou pryskyřičnou podstatu. Ale nebojte, tohle ještě není konečná, změna rychle přijde. Tam, kde byla sladká minerální štiplavost, vystoupí zajímavě laděný růžový pepř. Pryskyřice – ve složení stojí jmenovitě pouze olibanum – nasadí ostré jehličky, ale jen tak na ozdobu, skoro jako Swarovského kamínky. Neškrábou, vůně zůstává vlídná a vděčí za to podprahovému smetanovému dojmu. Rozumí se samo sebou, že je to smetana suchá, jako všechno v Laskarině. Abyste si to uměli představit: V téhle vůni panuje stejně vyhřáté sucho jako na babiččině půdě v létě. A při tom už zůstane, po pepřové změně se již nic zvláštního dít nebude. Laskarina si bude lebedit v tom lenivě pikantním suchu, a i když nemá čím překvapit, za zkoušku určitě stojí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: