Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Morph Kolonaki: Nevaž se, odvaž se

Kolonaki není ani elegantní, ani jemná. Zato je vonným ztělesněním odvahy. I kdyby přece pod povrchem ukrývala typické přívlastky z reklam na dámské vůně, tak by ji stejně nedokázaly vystihnout. Hlavní je zkrátka odvaha, a ta je v parfémech určených pro ženy vzácná asi jako pravá ambra. Vybavují se mi pouze tři takové: Nebojácná pilotka Amelia Earhart, která byla značce Atelier Cologne inspirací pro vůni Camelia Intrepide (neboli Neohrožená kamélie). Potom holka s doutníkem z plakátu k parfému Eisenberg J’ose, neboť snad neznám ve spojení s vůněmi troufalejší stvoření. Černou ovcí rodiny je Electra od Sigilli, jejíž nepěkné – i když jistě odvážné – činy byly popsány v řecké mytologii. Kolonaki má být zase podle příběhu značky Morph úspěšnou cirkusovou akrobatkou. Před vystoupením si podle story, jak ji líčí na svém webu Morph, vždy přičichne k vialce s parfémem, kterou dostala od své babičky. Kolem se pak má rozvinout silná vůně a akrobatka si pomyslí, že by se bez ní nikdy nestala hvězdou.

Foto: Wikimedia Commons, Morph a Snídaně v parfumerii

Pro tyto čtyři odvážné parfémové sestry je typické, že po prvotním předvedení kuráže se postupně začne vyloupávat jakási ozdobná ženskost. Rozhodně by tedy nemohly sklouznout do kategorie unisexových vůní. Jsou to ve své podstatě vášnivé dámské parfémy, do kterých jako by ukápnula trocha pánské kolínské. Ve vůních J’ose a Electra na ni upozorňuje levandule, která je však při bližším pohledu krémovitě něžná. Původně jsem měla dojem, že je levandule i v Kolonaki. Pak jsem si však uvědomila, že tento obraz nejspíš napodobuje bazalka s citrusy. Ono totiž zkoumat Kolonaki není vůbec jednoduché, je to podobné jako snažit se postřehnout detaily pohybů cirkusové akrobatky. Copak to jde, když tak rychle poletuje sem a tam?

Foto: Flickr, Anthony Quintano

Pohyb v Kolonaki nesouvisí pouze s cirkusem, ale také s metamorfózou, což je pojem, podle kterého byla značka Morph pojmenovaná. Snaží se prý zachycovat v parfémech proměny života, což je naznačeno i nezvyklým designem flakonů. Působí, jako by byly také v pohybu, či právě přecházely z jednoho stavu do jiného. Pro všechny vůně Morph, které jsem zatím vyzkoušela, bylo typické, že se chovaly podobně jako pigmenty na vodě. Mísí se, vytvářejí různé obrazce, oddělují se a nenápadně mizí, aby se po chvíli zase objevily. Perfumisti z toho mohou být zmateni a cítit se polapeni ve světě iluzí, či dokonce v říši snů boha Morfea, od kterého bylo mimochodem odvozeno slovo metamorfóza.

Foto: Morph

Kromě bazalky je v Kolonaki také kardamom a směs asijského koření, které se rozkošnicky roztahuje kolem nosného sloupu tvořeného labdanem a osmanthem. Tento střed vůně je nejen hladký, ale i jiskrný, navíc se pohupuje a chvílemi působí až narkoticky. Podkládá ho hromada dřeva, především santálově smetanového, ale i temného a už mírně trouchnivějícího. Tyto tóny však neobklopuje smutek z rozkladu, ale naopak radost z přeměny. V Kolonaki je tolik pohybu a děje, že mě nepřestávala fascinovat, ani když už jsem jí zkoušela třetí den po sobě. Je to typická vlastnost nejen parfémů Morph, ale také Electry, J’ose a Camelia Intrepide. Jejich odvaha zkrátka nikdy neomrzí, což lze jenom málokdy říct o vůních, které se dají nejpřesněji charakterizovat jako elegantní a jemné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: