Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

La Maison de la Vanille: Jak okořenit vanilku?

S vanilkou je z parfémového hlediska trochu problém: Ať s ní tvůrci dělají, co chtějí, bude stejně vonět vanilkově. Vyprávět by o tom jistě mohli parfuméři té nejvanilkovatější značky – La Maison de la Vanille. Jak zkoušejí ozvláštnit ono typické pudinkové aroma? Například v kolekci zaměřené na vanilky z různých koutů světa rozvíjeli určité její nuance, ať už květinové, gurmánské či orientální. Naproti tomu ve dvou novinkách z roku 2017 použili parfuméři jiný přístup. Vanilku se rozhodli kombinovat s dobře ladící složkou, kterou dokonce uvedli v názvu vůně. A zřejmě aby ukázali i na poetičnost parfémů, tak dostali ještě druhé pojmenování: Nuit a Salzbourg (neboli Vanille Tabac) a Belle Rencontre (neboli Rose Vanille).

Foto: La Maison de la Vanille

Pokud byste podobně jako já čekali, že Vanille Tabac bude vonět asi jako Tobacco Vanille od Toma Forda, tak jste na omylu. Obě novinky jsou totiž plné cukrové vaty, tvořené nejspíš ethylmaltolem. Chová se tak, že obaluje tabák i růži v takové vrstvě, až je dusí. V Nuit a Salzbourg tedy není žádná hutná orientální atmosféra, ale tabák je jen jakýmsi zajímavým kořením. Jak se parfém vyvíjí na kůži, tak se z něj postupně stávají lákavé čokoládové pralinky s nejrůznějšími aromatickými náplněmi (tak přece Salcburk a Mozartkugeln). Také se objevují ozdobné květinové tóny, které jsou jinak typické pro skvostný a výjimečný čaj darjeeling.

V Belle Rencontre se mi nejprve zdálo, že růže stojí zcela v pozadí a vytváří jen jakousi studenou květinovou prázdnotu. Jenže po nějaké době se najednou objevily lesní jahody. Voněly úplně stejně, jako když jsem na ně narazila před pár měsíci v jedné prodejně s výběrovým ovocem a zeleninou. Měli je u pultu vyskládané na tácku a prý šlo o dovoz z Francie (což si nedovedu prakticky představit). Záměrně jsem postávala poblíž, vdechovala tu božskou vůni a přemýšlela jsem, jestli se mi vyplatí pořídit si takový pomíjivý parfém, který se prodával po jednotlivých miligramech, podobně jako šafrán. Jakou jsem tedy měla radost, že se objevily v Belle Rencontre. Technicky vzato se však nejspíš jednalo o ovocný střed růže. Jahůdky se potom rozplynuly do sladce vanilkového základu, velmi příjemného, ale růže už se z něj ztratila.

Obě novinky jsou plné překvapivých a velmi lákavých aromat. Předpokládám, že tolik ethylmaltolu je v parfémech proto, že měl posílit vanilku a zaručit, že bude ve světle reflektorů právě ona. Kdyby byl použit tabák a růže v běžné koncentraci a podobě, tak by přirozeně vanilku přehlušily. V La Maison de la Vanille zkrátka vanilka nikdy nebude sedět v koutě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: