Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

7 zakázaných parfémových vět

V Harrym Potterovi byla zakázaná tři kouzla. Stejně tak nedovoluje Ministerstvo parfémů od roku 2018 vyslovovat následujících sedm vět:

  1. Kolik máš teda parfémů?

Pořád nevím, jak na tuto otázku záludných inkvizitorů reagovat. V rychlosti se snažím z mimiky a dalších náznaků odhadnout bezpečné číslo. Nikdy to netrefím. Pak si připadám, jako kdybych pronesla něco nevhodného ve světě Jane Austenové. Některé dámy se začínají intenzivněji ovívat a má námitka, že se také nikoho neptám na takové intimnosti, jako třeba kolik váží, celou situaci ještě zhorší.

  1. Necítíš v tom parfému oud (doplňte si jinou složku, kterou nesnášíte)?

Nebezpečná zbraň, za jejíž vyslovení by mělo hrozit Azkabanské vězení. Účinná však bývá pouze z úst parfémových nadšenců. Samozřejmě lze sebevědomě odpovědět, že tam oud rozhodně necítím. Jenže červík pochybností hlodá pod povrchem dál a dál. Radost z nového flakonu ochabuje a čichová zkouška provedená další den často přivádí oběť k zoufalému rozhodnutí – parfém musí z domu, a to hned.

Foto: Flickr, Abhijit Kar Gupta

  1. Vzorek nepotřebujete, stačí si vůni stříknout na zápěstí.

Tuto hlášku se snad učí na nějakém povinném kurzu. Vždyť kolik prodavaček už si myslelo, že mám čich asi jako Andy Tauer, takže mi stačí pro dokonalé poznání vůně malinká kapička, která se navíc otře do rukávu. Snažila jsem se jedné vysvětlit, že si nový parfém kupuji až po pořádném vyzkoušení. Prodavačka se zamyslela a prý když je to tak, dá mi trochu do vialky. Může však jen jeden střik, neboť má nařízeno testerem šetřit.

  1. Připomíná mi to WC čistič, ten s tou kachnou.

Tato věta je projevem čistého parfémového buranství. Chtěla jsem udělat radost dvěma kamarádkám mimo můj parfémový kroužek. Vzala jsem jim pár hezkých vůní a připravila jsem i vialky, aby si mohly podle libosti vzít vzorečky. „No to je hrozné, cítím z toho osvěžovač WC,“ řekla jedna. „Mně to spíš připomíná WC čistič, takový ten s tou kachnou, znáte ho, že jo?“, obrátila se druhá kamarádka i na mě. Nakonec se shodly, že se odéru úklidové chemie podobají tři parfémy z pěti. Mimochodem, jejich autory byli Thierry Wasser, Mona di Orio a Christine Nagel.

  1. Nezkazil se ti ten parfém?

Na něco takového se ptá jedině parfémový znalec, takže to bolí o to více. Co když má pravdu? „No já jenom, že mám dojem, že v té vůni bývalo více citrusů.“ Že by se tedy začala vypařovat hlava parfému? Co když ventilek netěsní? „A taky mi to přijde takové plošší a sladší než dříve.“ Achjo, proč ale žádnou změnu nevnímám? Copak měl Francis Kurkdjian pravdu a většina mých parfémů už je dávno na odchodu?

  1. Ty jako chodíš do parfumerie?

Toto je bohužel reálná otázka jedné mé kamarádky, která do kolonky povolání s oblibou uvádí, že je vědkyně. „To tam jako očucháváš voňavky?“ ptala se se zdviženým obočím a zvláštním výrazem. „A pak si něco koupíš, protože toužíš vonět?“ pokračovala zpitvořeným hlasem. Co když vážně toužím… Co by na to asi řeklo vědecké oddělení postgraduálního parfémového studia ISIPCA?

  1. Není ta vůně nějaká silná?

Typická hláška kolegyň, jinak slušně vychovaných. Samy většinou vlastní jednu či dvě vůně obsahující vybledlou magnolii, trochu bramboříku, okvětní lístky lotosu a náznak santalového dřeva. Samozřejmě si tyto parfémy šetří. Svojí záludnou větičkou pronášenou s úsměvem dovedou pořádně znepříjemnit parfémový život. Obrana je naštěstí jednoduchá: přineste jí občas nějaký vzoreček, začněte průzračnými vůněmi a postupně přidávejte na „síle“. Až si pořídí La petite Robe noire, máte vyhráno.

Milé čtenářky, milí čtenáři, chtěla bych vám za Snídani v parfumerii popřát kouzelný rok 2018 plný zajímavých voňavých objevů a splněných přání. A ať jsou vaše parfémové rozhovory jenom příjemné.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Informace

This entry was posted on 31.12.2017 by in Parfémové zajímavosti and tagged , , , .
%d bloggers like this: