Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Sběratelka parfémů: Pochyby a omyly

Jejda, román o vůních! Přesně tak jsem se zaradovala předevčírem, když jsem pod stromečkem našla Sběratelku parfémů. Na první pohled bylo zřejmé, že jde o čtení pro ženy a že se tudíž obejde bez vražd a podobných nechutností, i když anotace na obálce hlásala, že se uvnitř skrývá „ztracené tajemství vepsané v parfémech“. Brzy jsem zjistila, že se Süskindovým morbidním příběhem skutečně nemá nic společného. Přesto jsem knihu dočetla s rozpolcenými pocity. V pohádkové vánoční náladě jsem bláhově zadoufala, že autorka Kathleen Tessaro popíše parfémový svět tak, jak ho znám. V tom jsem se mýlila, a tak bych od spisovatelky ještě potřebovala odpovědi na pár otázek.

Foto: Snídaně v parfumerii

Tak zaprvé: Opravdu musí být parfémová kniha plná cigaretového kouře? Zkazí každou vůni, takže je nepochopitelné, že většina postav byla na nikotinu zcela závislá. Překvapivě i sama parfumérka, které se v románu říká Madame Zed. Pokud vám teď zablikala v hlavě kontrolka, máte pravdu, žena toho jména krátce pracovala pro Lanvin a vytvořila legendární Mon Peche neboli My Sin. O ní samotné však toho moc známo není. A to je zřejmě důvodem, proč se ji Kathleen Tessaro rozhodla využít a udělat si z ní jednu z hlavních postav, i když hned zpočátku upozorňuje, že kniha je pouhou fikcí.

Foto: Lanvin

Pro vykreslení Madame Zed a jejího jediného parfémového učedníka Valmonta (zřejmě zcela fiktivního) si Kathleen Tessaro zase vypůjčila chování Formanova Amadea a vybudovala jejich postavy na názoru, že géniové si mohou dovolit cokoliv a chovat se excentricky je dokonce jejich povinnost. Takže se nedivte, že Madame Zed prokládá cigarety kouřením opia a že Valmont se zákazníkům nijak netají s tím, jak moc je nenávidí.

Až už toho na vás bude moc, dočkáte se za odměnu návštěvy v pařížském obchodě Guerlain. Odehrává se asi takto: Vejdete dovnitř, uděláte smutné oči na prodavače a on hned pochopí, že nejste obyčejná zákaznice. Když tak pěkně prosíte, zavolá vám tedy z laboratoře mistra parfuméra (tentokrát bylo v knize použito smyšlené jméno, tehdejšího parfuméra Jacquese Guerlaina si Kathleen Tessaro nedovolila zneužít) a ten si s vámi začne hned ochotně povídat o výrobě vůní a ingrediencích. Pak vás dokonce zavede do laboratoře a předvede vám svůj zatím tajný parfémový projekt. Ono to skutečně voní jako sníh, budete před ním žasnout a pak jako ve snách vyjdete ven na ulici. V tomhle místě se raději zastavte, klidně se vraťte a kapitolu si vychutnejte znovu, protože na ostatních stránkách toho o parfémech (i přes název knihy) zase tak mnoho nenajdete. Mnohem víc je v ní hotelů, kasin a alkoholu.

Jacques Guerlain při práci
Foto: Wikimedia Commons

Takže zadruhé: Musí ty postavy tolik pít? Vždyť podtitulem nejsou Vzpomínky skupiny anonymních alkoholiků. Těžko se dá uvěřit tomu, že někdo, kdo jako Madame Zed střídá opium s ginem, bude schopný míchat ingredience a neublížit si při tom. A jak se s opiem, ginem a cigaretami slučuje posedlost Madame Zed čistotou? Chudinku pokojskou nutila nejen neustále větrat, ale také uklízet bez čistících prostředků, aby ji neobtěžovaly jejich pachy. Do kbelíku s vodou ji povolila sypat jen jedlou sodu s citronem.

A zatřetí: Jak reálná je představa, že nadaná Madame Zed, o níž se jinak ví jen to, že to byla ruská emigrantka, bude jako své velké dilema řešit jen to, že nechce tvořit mainstreamové vůně? Nic obyčejného, „co nosí každá“? A to v roce 1927, kdy byl parfém stále ještě symbolem stavovské příslušnosti k lépe situované společnosti? V té době si s Valmontem lámali hlavu s tím, jak vytvořit něco elitního, obtížně dostupného, zkrátka toužili po nikové značce…

Foto: Wikimedia Commons

P.S.: I když se to tak možná nezdá, čas strávený se Sběratelkou parfémů jsem si užívala. Mohla jsem přemýšlet o otázkách, které by mě nenapadly, a vidět parfémový svět, jak vypadá pozorovaný zvenčí. Kathleen Tessaro kromě toho psát umí, knížku shltnete na dva večery, děj je tak napínavý, že se od něj dá těžko odtrhnout.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: