Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Serge Lutens Arabie: Koření ve stavu beztíže

Přivezli koření, spoustu druhů a ve velkých pytlích. Jako bych se díky Arabii od Lutense vrátila do kořenářství U Salvátora, kam jsem se kdysi vypravila pro unikátní stáčené kolínské. Vzpomínám, že byl vzduch doslova přesycen směsí aromat. Čichala jsem k nabízeným parfémům a zkoušela jsem odhadovat, jak asi budou vonět ve skutečnosti, tedy bez všudypřítomného kořenitého závoje. S Arabií se mi tento pocit zřetelně vybavil. Snažila jsem se rozeznat, z čeho je tvořen jakýsi podstavec pod hromadou koření. Působí měkce, asi jako obláček, který zmírňuje pocit těžkosti a aromatické ostrosti. Připomíná cosi na způsob magnetického polštáře, díky němuž se rychlovlaky nedotýkají země a mohou se pohybovat závratnou rychlostí. Polštář v Arabii nejen že unese tuny koření, ale láká také olfaktoricky.

Foto: Emile Krijgsman

Pokusila jsem si seskládat jeho obraz z útržků, které jsem viděla mezi jednotlivými pytli s kořením. Podstatou bude nejspíše jakási cukrářská haute couture vypadající jako prostorová síť. Je tvořená především sušeným ovocem a pryskyřičným krémem. Předpokládala jsem, že si ji budu moct lépe prohlédnout, až se zmenší počáteční nápor koření. S touto změnou se však bohužel přetvarovala i ona sama. Jak ráda bych ji oddělila do vialky a šla ji vyzkoušet na čerstvý vzduch, tak jako tenkrát U Salvátora. Teď mohu jen doufat, že se jednou Christopher Sheldrake rozhodne udělat z této podpůrné sítě hlavní parfémový motiv. Popravdě si však nejsem jistá, zda je to vůbec možné a jestli náhodou polštářek nepotřebuje pro rozvinutí své krásy zátěž.

Foto: Flickr, chotda

Změna polštářku v další fázi parfému spočívala ve zrušení síťovité struktury. Jeho povrch začal být tak hladký, až se zrcadlově leskne. Podstavec se nyní skládá hlavně ze sladkých pryskyřic a dřeva. Jednotlivých druhů koření je mnohem méně než na začátku, zato už se dají rozlišit. Nápadný je hlavně zázvor, muškátový oříšek, bobkový list a hřebíček. Po pár hodinách přijde poslední fáze, kdy se na podstavci rozkládá pouze poprašek skořice, pepře a neurčité směsi ostatního koření. V samotném podkladu se nyní znovu ozývají suché ovocné tóny a na intenzitě nabírá také santalové dřevo.

V koláži byly použity fotky: Serge Lutens, Yves Saint Laurent, Wikimedia commons

Nosit v kabelce flakon Arabie je jako tahat se s miniaturou obchodu či trhu s kořením. Stačí se navonět a rozestaví se všude kolem. Jako by si však existoval sám pro sebe a o svého nositele se příliš nezajímal, což je pro parfémy Serge Lutense poměrně typické. Arabie tedy nemá potřebu si s vámi vytvořit vztah, což však není volbou parfémového tématu: Vždyť i tak „těžká“ kořenitá orientální vůně jako je Opium od YSL byla ke své nositelce mnohem vřelejší. Zajímala ji a vinula se k různým zákoutím její duše. Asi proto mám s Arabií pocit, že je sice nádherná, ale že vlastně nemám důvod se s ní vonět.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: