Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

5 tipů, než vypukne vánoční šílenství

Sledujeme to už tak tři týdny: Ještě ani neskončil říjen a už se v pátrání po tématech na blogu začaly objevovat první dotazy na adventní kalendář. A ledva se objevily, začaly se rychle množit. Když naskočil listopad, vyhledávání adventních kalendářů vysoce zastínilo parfémové čtení. Takže je asi nejvyšší čas udělat jasno v tom, proč tu takový článek stále ještě není. A proč tu také nebude. Je to totiž téma nevděčné pro obě strany. Není problém posbírat tipy, která kosmetická nebo parfémová značka kalendář připravila a co v něm bude. Háček je ale v tom, že je chystají v „omezeném množství“, což prakticky taky může znamenat, že ledva kalendář objevíte, tak s následujícím kliknutím naskočí, že je vyprodaný. U kamenných prodejen vám sice soucitná prodavačka může zavolat na pobočku na okraji města, ale než tam dorazíte, bude už zase po všem. Po této zkušenosti z předchozích let jsme se raději rozhodli připravit praktičtější inspiraci. Přemýšlíte o dárcích pro parfémové kamarádky? Tady je pár tipů, každý jiný a všechny jsme vyzkoušeli:

 

Foto Farina

Farina Eau de Cologne

Tip pro nejzmlsanější znalce. Ty nemůžete urazit více než tři sta let starým parfémem, který se dodnes vyrábí v nezměněném složení. Právě to ostatně byla převratná novinka, kterou Jean Maria Farina jako významný reformátor evropského parfumérství na přelomu 17. a 18. století zavedl. Byl prvním, kdo se snažil o věc do té doby nevídanou a sice o konstatní složení a neměnný charakter každé další šarže parfému. Patentovat si mohl a možná i měl dát také název Cologne, neboť podle Kolína nad Rýnem, kde se usadil, pojmenoval svou vůni už v roce 1709. Že si ho o víc jak osmdesát let později vypůjčila kolínská 4711, to byl hlavně pokus uchvátit si kousek slávy tehdy veleúspěšné konkurence. Vůně si nijak podobné nejsou. Farina sám svou kolínskou popsal v dopise bratrovi jako vůni italské horské louky po ranním deštíku, jak si ji pamatují z dětství. S ozónem ve vzduchu a drobnými květy horkých narcisů. Je to něžná a spíš dámská vůně, přestože ji nosil i Napoleon. Úzký tenký flakon, který si vyžádal, aby se mu přesně vešel do holínky, ostatně najdete na českém eshopu Farina. Kromě něj mají rozkošná dárková balení větší i menší a také miniaturu.

 

Foto Naseem

Naseem Rameesah

Dají se jí přiznat dvě odlišné přednosti, přičemž záleží na úhlu pohledu, kterou oceníte: Zdobný flakonek v typicky arabském stylu nebo překvapivě elegantní vůni s nefalšovaným francouzským šarmem? Za šarm vděčí hlavně evropskému vintage nádechu, s nímž značka motiv „opilé švestky“ nechala zpracovat. Vyloupla se jim opulentní lahůdka s jasmínem, která patří do rodu sladce hutných lektvarů jako původní Poison i sálavě hřejivých a velmi dámských orientům typu Venezie od Laury Biagiotti. Když odhlédnete od flakonu, tak orientální původ vůně prozrazuje jen její forma, Naseem je parfémový olej a v tuzemsku ho prodává eshop Anabis.

 

Foto Snídaně v parfumerii

Perlé Cosmetics Jasmínový peeling

Ne, není to omyl, tenhle jasmínový peeling mezi parfémové dárky skutečně patří, protože srovnatelně intenzivní zážitek by vám mohl poskytnout leda čistý jasmínový olej. Oproti parfémovým zvyklostem se tu jasmín obejde bez podpory gardénie, takže je sladší a má svěže zelený podtón. Povedená je i vlastní konzistence peelingu s hutným cukrovým základem, který dobře drží a nerozpouští se pod rukama. I když to název nenaznačuje, Perlé je česká firma. Zaměřuje se na ručně vyráběná mýdla a peelingy – momentálně mají šest různých druhů – a nabízejí je na eshopu další značky přírodní kosmetiky Topvet.

 

Foto Wikimedia Commons

Semena tonka

V Česku je seženete v internetovém obchodě Vykuřovadla Rymer. Hledejte mezi bylinami, i když pozoruhodné nálezy lze udělat i mezi pryskyřicemi a vonnými dřevy. Tak například tu najdete palo santo, svaté dřevo, které je mimochodem také názvem a motivem jednoho z parfémů Carner. Vůni má báječnou, připomíná perníkové těsto se smetanou. V kategorii pryskyřic si lze pořídit fajnový materiál pro poznávací cestu k základům parfumérského řemesla. Mají labdanum, benzoi, styrax, galbanum, řadu druhů kadidla nebo myrhy. Co s nimi? Zahřívají se na vykuřovací pícce, což je vlastně aromalampa s kovovým sítkem místo misky na olej. Jinou možností je vykuřování v čištěném písku, kam se zastrčí dýmající uhlík. To platí i pro semena tonky, i když jste nejspíš slyšeli o jejich experimentálním použití při aromatizaci dezertů. To je ovšem při nemalém obsahu jedovatého kumarinu trochu riskantní kuchyňský bungee-jumping. Při zařívání se vůně tonky uvolňuje ve své celé pestrosti dojmů. Kumarin je známý jako vůně čerstvě posečené trávy s nádechem hořkých mandlí. Silně cítit je ale i vanilka, pak i skořice (ta je též bohatá na kumarin), šafrán a hřebíček.

 

Foto Esteban

Esteban parfémové doplňky

Tyto titěrnosti parfémové duši pro radost vyrábí Estaban v šíři, jíž se žádná jiná značka nevyrovná. Materiálem je většinou keramika, už napuštěná parfémem, ale prodávají i dekorativní stromečky z dřevěných desek. Keramické přívěšky jsou určeny k zavěšení na kliku, na ramínko do skříně, na klíče i do auta. Sady drobné keramiky na misce slouží jako pot-pouri. Esteban má trochu nepřehledný eshop, je třeba najít jeho verzi s příponou „fr“ (funguje i v angličtině), protože „com“ zasílá jen v USA a Kanadě. Doplňky jsou v kategorii „dárky“. V omezené míře je pak ještě nabízejí německé eshopy Aus Liebe zum Duft a také La Schiller.

 

 

 

P.S.: Katka nečekala a už si nadělovala. Radost měla převelikou, i když jí na poličce nepřibyly flakony, ale jen dva poháry a malé Kazi diplom interšampiona.

Foto Snídaně v parfumerii

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: