Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Lady Caron a Carolina Mazzolari: Tuberózy, které se nepotkávají

Že vybírat parfémy dle složení bývá zrádné, jsem samozřejmě zjistila už dávno. Jak daleko ale může taková zrada zajít, to mi ukázaly až nedávno dva parfémy z kategorie ovocná tuberóza. Obsahovaly tak nápadně podobné ingredience, že se přímo nabízely ke společnému vyzkoušení. Nebude nic jednoduššího než je porovnat a najít malé odlišnosti, myslela jsem si původně. Kdepak, dopadlo to úplně opačně. Skončila jsem u hledání aspoň nějakých společných bodů. Jistý je jen jeden: Tuberóza. Jenže v podání značky Mazzolari se proměňuje v tropický ostrov, takový ten ráj ve stínu palmy s čerstvým kokosem a karibskou kapelou opodál, zatímco v Lady Caron na tuberózu vytrvale pokapává déšť, tak nějak po anglicku, a slyšet je jen nemelodické klapání podpatků, ani příliš vysokých, ani moc nízkých. Atmosféru tu modelují aldehydy, které jsou ve vytříbené Lady Caron stejně významnou složkou jako kokos v parfému Carolina.

Foto: Mazzolari

Obrovská propast mezi parfémy se však nedá vysvětlit pouze tím, že ovocnou tuberózu v jedné vůni doplňují aldehydy a v druhé kokos. Co ve skutečnosti usazuje Lady Caron do odtažité elegance, zatímco si Carolina Mazzolari bezstarostně tančí na pláži?

Lady Caron je z roku 2000, i když podle flakonů působí starší. Dnes už má flakon modernější, jednotný jako celá řada La Selection.
Foto: Caron

Abych našla odpověď, vydala jsem se do historie, která v případě Caronu vede samozřejmě k zakladateli značky Ernestovi Daltroffovi a přesněji k jeho zámořským cestám. V roce 1923 se nalodil v Le Havre na zaoceánský parník a den před Štědrým dnem doplul do New Yorku. Byla to jeho první návštěva, a tak je pochopitelné, že ho pohled na monumentální Sochu Svobody s korunou na hlavě a s pochodní v ruce musel fascinovat. Rozhodl se prý, že tento dojem zpracuje do dámské vůně. Podobných nápadů však nasbíral plno, a tak jediným skutečným parfémovým výsledkem americké cesty byla Pocahontas. Byla to vůně dámská, bez disneyovské deformace, i když je to dnes už těžko představitelné. K inspiraci Sochou Svobody se vrátil až parfumér Richard Fraysse a vytvořil Lady Caron. Měl se držet dojmu, který si Daltroff poznamenal, a tak vznikla vůně s atmosférou starých časů, elegantní, ale nepřístupná a neosobní.

Model značky Jean Patou z roku 1957.
Foto: The Red List

Carolina vychází z inspirace úplně jiným světem. Není to ani Karibik, jak se mi původně zdálo, ale Itálie, podobně slunná a temperanmentní. Značka Mazzolari sídlí totiž v Milánu a to už od roku 1888, kdy ji založil dědeček současného majitele. Je tedy starší než Caron, ale mnohem méně známá, patrně i proto, že byla až donedávna dostupná výhradně v Milánu. Dlouhá historie značky se na parfému nepodepsala, Carolina je vůně zcela moderní, s vintage náladou Lady Caron nemá nic společného. Carolina uchvátí okamžitě, protože v začátku je kromě krémové tuberózy a jasmínu cítit tolik kokosu, až působí jako reklama na pralinky Raffaello. Kokos začne později překrývat stejně lákavá směs exotického ovoce. V této rovině se už Carolina v zásadě udrží a nebude se dál proměňovat. Jednoznačně patří mezi vůně pro radost, je to pochoutka, která dokáže rozzářit šedou oblohu a odfouknout starosti.

Foto: Flickr, Himbeerdoni

Naproti tomu s Lady Caron vstupujete do nejistoty a komplikovaného prostředí VIP společnosti, kde je nutné udržovat si kolem sebe ochranný štít nepřístupnosti. V parfému je cítit jako větvičník a aldehydy a dobře se pojí i s broskví. Tuberóza je krémovou odměnou za výdrž a pomerančové květy kompozici zdobí podobně jako zlaté nitky proplétající se šátkem. Lady Caron si se zataženou oblohou poradí jiným způsobem než Carolina, ale taky perfektně: Nerozzařuje ji, ale velkolepě s ní souzní.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: