Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Carner Sweet William: Pán by měl zájem

Značce Carner se v roce 2010 podařilo velmi dobře odstartovat. Chytlavé, přitom detailně propracované vůně byly pospojovány v obecných rysech, aniž by se v nich nápady opakovaly. To jejich hutnost a gurmánský akcent, někde více a jinde méně patrný, daly značce typický charakter. Víte, co od ní čekat a proč se k ní vracet. Nicméně aby nezačala nudit, vymyslela značka pro parfémy uvedené loni označení Black kolekce. Od původní linie se vlastně nijak odklonit nemusela. Skutečná změna přišla až letos, Carner se poprvé pustil do květinových vůní. A nezklamal, opět je to typický Carner, hutný, kompaktní a s jakýmsi gurmánským akcentem. Ten je přitom odlišný u každého ze tří parfémů kolekce Floral 2017, takže Besos, Latin Lover a Sweet William jsou si zcela nepodobné. Tradiční květinovky od nich ale nečekejte.

 

Sweet William

Foto Carner Barcelona

Drahoušek William

Navzdory podivnému názvu a unisexovému označení je to parfém jednoznačně dámský. Pro název má Carner vysvětlení. Na svém webu píšou, že inspirací k vůni byly renesanční potréty dobře situovaných, ale nešťastně zamilovaných mužů. To prý se poznalo podle toho, že v ruce drželi karafiát, za jejich časů prý srozumitelné znamení, že je jejich vytoužená odmítá. A skutečně, google dal Carneru za pravdu. Po dotazu na portrét muže s karafiátem okamžitě vyskládal galerii historických pláten. Mladší i starší, utrápení, odhodlaní i roztoužení, všichni signalizují karafiátem, že mají zájem.

Sweet William

Adrien Ysenbrandt, Portrét mladého muže s karafiátem, okolo 1520 až 1530, foto Wikimedia Commons

 

Sweet William

Dirck Jacobsz, portrét Pompeia Occa, kolem 1531, foto Wikimedia Commons

 

Sweet William

Andrea Solario, Muž s růžovým karafiátem, 1495, foto Wikimedia Commons

 

Sweet William

Hams Memling, Portrét muže s karafiátem, 1475, foto Wikimedia Commons

Jak voní?

První dojem byl překvapivý a příjemný: Připomínal žvýkačkově sladký karafiát, do nějž se mísí nezvykle lehká a sladká lilie. Líbezné spojení, ale zdánlivá lilie vyvolávala zvědavost. Co je to ve skutečnosti? Ten nóbl květinový tón na zelené, studivě mokré nožce? Složení udává galangu, což je oddenek, který se v asijských kuchyních používá jako náhrada čerstvého zázvoru. Jeho aroma se má podobat ovocné části vůně rozmačkaného jedlového jehličí, když si odmyslíte ostré silice. Fádní sladkost karafiátu každopádně výtečně doplňuje svou rozvlněnou chladivou líbezností. Karáfiát je parádní, ale bez zdánlivé lilie čili galangy by se nestal tím symbolem rozbušeného srdce. A rovnováze mezi touto ústřední dvojicí jsou podřízeny všechny ostatní složky, které stejnou měrou podporují jak kořeněnou stránku karafiátu, tak květinově chladivou galangu. Vnější dojem je měkký, lehce pudrový, se suchým vanilkovým krémem. Vůně je hutná a kompaktní, má značnou intenzitu a výdrž. A povedla se.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: