Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Lorenzo Villoresi Vintage Collection Ylang Ylang: Tak jednoduché to nebude

Složení i název slibuje slunečné tropické pochutnání. Jenže tak jednoduché to nebude. Ze sladkých, vábivě omamných květů ylang-ylangu toho zpočátku moc neodchytíte. Samozřejmě, když tušíte z názvu i podle složení, že tam budou, tak ano, jakýsi náznak se postřehnout dá. Ale celá ta krása je v tuhle chvíli na druhé straně hradby nebo spíš těžko proniknutelného křoví, které by schovalo i Šípkovou Růženku. Rozdíl je jen v tom, že nebolí, nedrásá, naopak, dokonce velmi zajímavě voní.

Lorenzo Villoresi Ylyng-Ylang

Foto: Lorenzo Villoresi

Když vintage, tak doopravdy

Nálepka Vintage Collection v tomto případě neznamená jen to, že Lorenzo Villoresi vytáhl a oprášil vlastní starší recepturu. Jak značka na svém webu vysvětluje, jde o kolekci klasických monotématických vůní – kromě ylang-ylangu například karafiátu, ale i ambry a vetiveru – vytvořených kdysi na přání přátel, známých nebo obchodních partnerů. Některé v nabídce zakotvily, jiné jí jen proskočily a zmizely. Teď jsou v ní natrvalo. Šestice parfémů z roku 2014 má být první vlnou, následovat mají další. A co je důležité, přívlastek vintage čili česky starobylý se tu vztahuje k tradičnímu parfémovému podání té které ingredience.

 

Lorenzo Villoresi Ylang Ylang

Foto: Flickr, David J. Hinkle

Očím ukryto

A jak tedy voní Villoresiův ylang-ylang? Báječně pudrově. Je měkký a příjemně prohřátý, i trochu sluneční zářivosti se v něm zachytilo. Kdo slyšíte spíš na složky, tak si v pudru představte aroma prosychajících oloupaných banánů a nepříliš sladkého medu, trochu i hřebíčku, i když ten splývá se štiplavosti pomerančových květů. A s pomerančovými květy se dostáváme k podstatnému bodu: Pudrový střed, to nejlákavější na celé vůni, Villoresi obestavěl křovím zemitě dřevitých aromat, už zmiňovaných v úvodu. Chvíli trvá, než se laskavě začnou otevírat a poodhalovat tu mámivou ylang-ylangovou krásu uvnitř. Jejich stopa, byť slábnoucí, zůstane se vůni natrvalo. Tím Villoresi vyřešil hned dva problémy – dokázal se vyhnout banální pudrové sladkosti a současně imitovat „vintage“ charakter parfému.

 

Lorenzo Villoresi Ylang Ylang

Foto: Flickr, Jenni Konrad

Elegantní klasika

Čerstvě nastříkaná se Vintage Collection Ylang Ylang rozvoní zemitě a po dřevité zeleni skoro jako staré dobré aldehydy. Zmate tím: Očekáváte sladkou tropickou vůni a přijde důstojná klasika. Hlasy na Fragrantice ji dokonce přirovnávají k Chanelu 5 nebo 22, k L’Heure Bleue Guerlain a také k Sublime Jean Patou. Nejde samozřejmě tolik o skutečnou podobu jako spíš o vintage pocit tradiční elegance vycházející ze spojení pudru a aldehydů. Konkrétní podkreslení pak v Ylang Ylang obstarávají suché a štiplavé pomerančové květy, syrově rostlinné neroli i tonka, která tu ukazuje spíš svou kumarinově trávovou než sladce krémovou část, vůně není mastná, ale prachově suchá. Nádech mýdla, někdy zmiňovaný, je jen lehounký… Co vám mám povídat, prodrat se dlouhým úvodem k ylang-ylangovému jádru, to je pro nos hotová lahoda! A střízlivě vzato také bonus navíc k očekávané tropické nádheře.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: