Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

L.T. Piver Reve d’Or: Žádné retro, ale vintage

Kdysi jsem si představovala, že zrovna tak musí vonět Chanel No 5. Kdysi je můj soukromý výraz pro dobu, kdy jsem flakony míjela jako skleněnou dekoraci za výkladem. Když pro mě začaly mít také obsah, Pětka mě překvapila, či upřímně řečeno zklamala, zlatá cinkrlátka v ní nebyla. Vyžadovalo to určitý čas, abych si na ni zvykla a dokázala ji ocenit. Tenkrát jsem ale netušila, že jednou skutečně narazím na parfém, který bude odpovídat mojí původní představě. Jmenuje se Reve d’Or a zlatých cinkrlátek má tolik, že by stačila k večerním šatům. Z nepochopitelného důvodu se na Reve d’Or zapomnělo, přitom byl kdysi hrdě vystavován vedle takových značek jako je Guerlain, Lubin, či Houbigant. Parfém je dokonce starší než Chanel No 5, vznikl již v roce 1889. Dnes se stále vyrábí, a to prý v podobě, kterou získal reformulací ve 20. letech. Tehdy byly do kompozice přidány módní jiskřivé aldehydy. Otisk této doby v Reve d’Or zůstal, proto je unikátní, nepůsobí jako znovuoživená stará receptura a ani jako retro vůně. Je skutečně vintage, jako by to byl sto let starý parfém, kterého se čas nedotkl.

Foto: Snídaně v parfumerii

Ještě starší než parfém je samotná značka L.T. Piver. Vznikla v roce 1774 a pyšní se tím, že dodávala parfémy na dvůr Ludvíka XVI. i pro další královské rodiny v Evropě. Mezi slavnými zákazníky je ale uvedena i francouzská herečka Sarah Bernhardt. Není těžké si představit, co ji na na dramatickém charakteru Reve d’Or mohlo zaujmout. Navíc prý měla slabost pro pěkné ženské titěrnosti, takže určitě vlastnila vícero parfémů. S jistotou se dá na internetu dohledat pouze zmínka o Houbigant Quelques Fleurs. Od L.T. Piver mohla ale klidně mít i vůně Pompeia a Eau de Cologne des Princes, které se dají spolu s pár dalšími parfémy dnes koupit, i když je to už jen pouhý zlomek dřívější široké nabídky. L.T. Piver už dávno nevyrábí ani kosmetiku, jako byla tělová mléka či pudry. Jaký bude další osud značky, není jasné, takže jsem ráda, že jsem na tuto legendu narazila ještě včas na jednom českém e-shopu, který jinak prodává především retro holící potřeby pro muže. Mimochodem, je to ten samý obchod, odkud mám i Blue Waltz, další vintage parfémový poklad.

Foto: Flickr, Flood G.

Reve d’Or patří k těm vůním, které si nárokují celý okolní prostor. Nevychází to z přehnané intenzity, ale jejího výrazného charakteru. Ústředním motivem jsou karafiáty, na začátku velmi hřebíčkové, až později skutečně rozkvetou. V květinové fázi se pak spojí s otočníkem, který je zároveň důležitou součástí sladkého pryskyřičného jádra parfému. Kolem poletují štiplavé a zářivé aldehydy a připomínají, co je to rozmarnost. Suroviny, z nichž je Reve d’Or seskládán, jsou poněkud hrubšího zrna a právě to mu dává typický vintage charakter. Se současnými – nejen karafiátovými – vůněmi si ho rozhodně nespletete.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: