Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Biehl. parfumkunstwerke GS01: Šťavnaté letní cosi

Thorsten Biehl je kdosi jako německý Frederic Malle. Byl jím od roku 2006 a na rozdíl od toho skutečného jím zůstává i nadále, protože svoje dítko neprodal. Visí na něm. Ani Thorsten Biehl není jen tak někdo, v branži je dobře známý, zastával dlouhé roky manažerský post v německém Symrise, gigantu vyrábějícím parfémy na zakázku a průmyslová aromata. Nikoli jako parfumér, se svým obchodně manažerským vzděláním měl za úkol spolupracovat na výběru a vývoji produktových parfemací. Jenže u toho neskončilo, protože se záhy ukázalo, že přece jen zdědil citlivý nos, parfumérem byl už jeho otec. A tak Thorsten Biehl po letech v managementu absolvoval v Symrise pětiletý parfumérský kurz. Skromně však usoudil, že má sice čich, ale nebyl obdařen dostatečně kreativitou, a tak když se rozhodl pracovat sám pro sebe, vymyslel značku a její koncept, tvořit už ale nechal nadanější. Jedním z nich je – vedle jeho otce Henninga Biehla – další Němec Geza Schoen, sám zakladatel značky Escentric Molecules, o něco později pak The Beautiful Mind Series a loni Renegades, což je Schoenův společný projekt s Bertrandem Duchaufourem a Markem Buxtonem.

Biehl GS01

Foto Biehl. parfumkunstwerke

Pro Biehla vytvořil tři parfémy. GS01 čili Geza Schoen, Dílo První, je dokonalá letní kreace plná fantazie a abstraktních šťavnatých aromat. Svěženka, ale jaká!

 

Biehl GS01

Foto Flickr, Kaitlin M

Není ten citrón bazalka?

Pointa vůně a důvod její neobyčejné podmanivosti spočívá nejspíš v tom, že Geza Schoen suroviny osekal, podobně jako to dělají Japonci, když chystají květiny na ikebanu, a ponechal si jejich torza. Tím je vytrhl z obrazu jejich běžného vnímání a zejména zeleným kuchyňským bylinkám odsekl kotvu, držící je v přízemní realitě potravin, a nechal je povznést do výšin líbezných aromat, která jim ponechal. Vytvořil tak abstraktně šťavnaté letní cosi, jakési ovocně bylinkové potpouri, z něhož se line svěžest až exotická, ačkoli je poskládaná převážně z toho, co vyrostlo v tuzemských zahradách. Jenže to chce velké soustředění, aby si mozek dokázal rozložit vystupující báječně osvěžující květ na jeho perlivě citrusový střed a plátky, které ho obklopují, což jsou překvapivě lístky sladké bazalky, prosáklé šťavnatostí zralé broskve. Vůně totiž ruší dělení na vjemy ovocné, listové, trávové a zeleninové, všechno se mísí v lahodném proudu osvěžujících a nových dojmů. Rozpuštěné do ztracena jsou i květy magnolie, frézie a leknínu a fungují tak jako pocitově zkrášlující prvek. I díky nim je vůně chladivě hladká a uklidňuje podráždění z letního horka. Má silnější intenzitu i výdrž. Přes značný podíl typicky pánských bylinných složek vyznívá sladce dámsky, zřetelně pánský tón v ní nenajdete. To ostatně potvrzuje i popis na webu značky, podle nějž jde o neobvyklý dámský parfém. Geza Schoen prý pro něj čerpal inspiraci ze vzpomínek na vůně Thajska a Indonesie, které procestoval jako batůžkář v 90. letech.

 

 

 

Mimochodem: Biehl. parfumkunstwerke má na svém webu momentálně 50% slevu na sadu vzorků a je to jedna pochoutka pro zmlsané perfumisty vedle druhé. Nádherných kreací pro letní vedra je tam vícero, osobně za nejúchvatnější považuji orienty od Arturetta Landiho.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: