Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Frederic Malle Une Fleur de Cassie: Vinná, nebo nevinná?

Na youtube můžete najít video, kde se Dominique Ropion, autor parfému Une Fleur de Cassie, v náznacích a skoro jinotajně přiznává ke své lásce k mimóze. Fascinuje ho. Vábí ho. Čím, to ale naplno neřekne. Jen se dozvíte, že se před Une Fleur de Cassie pokoušel o jiný mimózový parfém, ten se prý ale nepovedl.

 

Une Fleur de Cassie

Britská herečka a modelka Jean Shrimpton na snímku Davida Baileyho z roku 1960. Zdroj: The Red List

Znovuobjevená

To, co Ropion nevyslovil, možná vysvětluje Fragrantica. Vůně mimózy – což je mimochodem zvykové označení, správný český název zní kapinice – má dvě vrstvy. Ta výraznější je suchý a teplý obláček pylu. Pohupuje se ve vzduchu jako radostná zvěst o tom, že je jaro a všechno kolem kvete. Pod ním má být skrytý tělesný tón kůže. Nikoli upocený, nikoli s feromonovými odéry. Je horký, ale suchý, a tak splývá s pudrovým dojmem pylu. Vzniká tak erotičnost jinotajná a náznaková. Přesto nezůstala neobjevená. Právě díky této vlastnosti byla mimóza oblíbená v parfémech ve 20. a 30. letech minulého století. V době, kdy na nevinnosti ještě záležela pověst, ale sukně už se zkracovaly.

 

une fleur de cassie

Foto z webu značky Frederic Malle

Přírodní antidepresivum

Že mezi historickou a Ropionovou mimózou existuje jasné spojeni, dokazuje věrohodný svědek – parfém Jeana Patoua Vacances, původně z roku 1936, obnovený 2014. Obě vůně jsou postavené na mimóze jakožto nosné složce, i když Vacances na ni umně naroubovává šeřík a ten ještě koloruje pomocí hyacintu pocitově do modra. Une Fleur de Cassie se obejde bez šeříku i hyacintu, je prostší, skoro soliflor, ale má zajímavý vývoj. Začíná v nečekaně odtažité, vlastně škrobené podobě. Není to jen suchostí mimózového pylu, ale spíš papírovým podkladem pod ním, který suchost záměrně zesiluje. Papírem zhruba takovým, jaký umí kosatcový kořen. Když za necelou hodinu zmizí, vůně se konečně uvolní a zlíbezní – díky velmi realistickému akátu s typickou směsí sladkých aromat medu a frézií. Kontrolu si ovšem nadále udržuje suchý mimózový pyl. Ale když ještě chvíli vydržíte, objeví se i šťavnaté zelené kousky, ve složení uvedené jako lístky černého bezu, z vůně se stane barevná reklama na jaro, jásavá, rozjařující a … nevinná. Je to málo? Vůbec ne! I kdybyste nezaznamenali pražádné erotické náznaky, o to nejlepší nepřijdete, ve své poloze posla vrcholného jara je Une Fleur de Cassie naprosto okouzlující. Je šetrným a spolehlivým antidepresivem pro dny, kdy je všechno špatně. I v tom jsou si s Vacances podobné.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: