Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Maison Francis Kurkdjian Grand Soir: Světlo pouličních lamp

Také máte svou oblíbenou cukrárnu či kavárnu? Místo, kde si můžete objednat cokoli a vždycky to bude božský dortík? Ta moje sídlí na Vinohradech, jmenuje se Šlágr a je prvorepublikově laděná. Vracím se tam na výtečné zákusky se stejným pocitem jistoty, že nemůžu sáhnout vedle, jako ke svým oblíbeným parfumérům a parfémovým značkám. A jak už tušíte z titulku, jedním z nich je právě Francis Kurkdjian. Ze svých vůní skládá každoročně sadu, které říká parfémový šatník. Výběr obměňuje, do krabičky se vejde jen osm ukázek. V mé sadě z roku 2015 to bylo jako ve Šlágru, jedna ochutnávka lepší než druhá. Grand Soir v ní není, ale po zkušenosti s parfémovým šatníkem jsem věděla, že se mi bude líbit, ještě než se mi do nosu dostaly první molekuly vůně z rozprašovače.

Nejen že se mi líbila, ale okamžitě mě zaujala odlišností od podobných ambrových vůní a to z více důvodů. Ambra zde není smíchaná s květinami ani nevytváří amorfně rozteklý dojem. Grand Soir totiž servíruje jednotlivé suroviny samostatně, na porcelánovém talířku a nejspíš i se stříbrnou lžičkou. Ambra i další pryskyřice se třpytí a září jako žluté balonky, což je nejvýraznějším rysem vůně. Z reklamního videa k parfému, kde se Francis Kurkdjian prochází večerní Paříží, jsem pochopila, že se pravděpodobně snažil vůní zachytit teplé světlo historických pouličních lamp. Mimochodem kouzlo světla je hlavním motivem celého videa, a to nejen toho večerního, ale i ranního, které bylo zase inspirací pro parfém Petit Matin.

Foto: Carlos Delgado prostřednictvím Wikimedia Commons

Foto: Maison Francis Kurkdjian

Poklid osvětlení historických lamp přechází v parfému až v zasněnou meditativní atmosféru. Třpytivost a zářivost si pohrává také s pocitem luxusu, typickým vlastně pro všechny Kurkdjianovy vůně, neboť se tak nějak vznášejí nad povrchem této planety. Možná se obávají, že by si při bližším kontaktu zamazaly bílé rukavičky. Ne ze snobiství, ale spíše proto, že by je opravdový svět vyděsil. I přesto se dovedou dotknout srdce.

Foto: Flickr, Bart

Grand Soir působí poměrně lineárním dojmem, takže pryskyřice se jen dlouze a krásně třpytí, než je pomalu začne střídat dřevo. Pak ještě zavoní slaďoučká vanilka jako z horké plněné vafle a potvrdí počáteční pocit, že Grand Soir je spíš gurmánskou než orientální vůní. Stejně jako jiné parfémy značky Maison Francis Kurkdjian je tento velmi intenzivní a má možná až zbytečně dlouhou výdrž. Nápadné je to zvlášť v porovnání s díly dalších mých oblíbenců, především se zdrženlivým přístupem J. C. Elleny, který pro jistotu odměřuje ingredience na lékárenských vahách, aby neobtěžovaly.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: