Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Linari Angelo di Fiume: Ticho, poletí anděl

Vždy když mám pocit, že svět přestává být v pořádku, vytáhnu z knihovny povídky od Petra Chudožilova. Jsou to příběhy skrznaskrz dojemné a cituplné, takže srdce pookřeje, přitom bez náznaku patosu či kýče. A v některých se to přímo hemží anděly. Aby taky ne, když jsou to prý po žirafách spisovatelova nejoblíbenější zvířata. A jak vypadají? Různě, někteří jsou drobouncí, jiní zase velcí. Někdy jsou nepochopeni a lidé jim nadávají do hus, slepic či dokonce pomatenců s nalepenými křídly. Angelo di Fiume není od Chudožilova, ale schytal to dost podobně. Podle některých ohlasů je otravně sladký, mainstreamový a přeplácaný. A co prý má vlastně znamenat ten název, je to snad River angel? Od kdy prosím vás andělé žijí v řece? Škoda že se o tom nedozvěděl pan Chudožilov, mohl by ho bránit povídkou Parfémoví andělé Marka Buxtona.

Foto: Flickr, Pieter van Marion

Velmi pravděpodobně je Angelo do Fiume sladká vůně záměrně, protože by se parfumér se spisovatelem určitě shodl v názoru, že andělé jsou mlsní tvorové. A zatímco v povídkách byli lákáni na sušenky s mlékem, tak do parfému je přivábila cukrová vata. Dokonce se na ni ve velkém počtu přilétl podívat druh s růžovými křídly. Jak jimi mávají, tak vzniká hlavně ze začátku jakási mlha. Tu a tam se z cukrové vaty vynoří krystalky nerozpuštěného sirupu, které příjemně křupou. Podstatné však je, že celkový sladký dojem z Angelo di Fiume je jiný, než jsme běžně zvyklí. Není totiž ani prostinký, upatlaný, či pačuliově prázdný. Sladkost zde vytváří jen jakýsi povrch, pod kterým je spousta dalších dojmů dávajících parfému plnost.

Foto: Linari

Mark Buxton musí mít s Petrem Chudožilovem společnou ještě jednu vzácnou schopnost: Oba dovedou poznat anděla třeba i mezi hejnem hus. A kdo si chce skutečně vychutnat jejich tvorbu, tak by si z nich měl vzít příklad a nepodívat se zběžně jen na to, co se nabízí na povrchu, ale na chvíli se ztišit a všimnout si složitého vnitřního uspořádání. V případě Angelo di Fiume je jeho součástí delikátní vanilka, drobné kvítky, zralé třešně a pryskyřice. Souhra složek vytváří spíš mimochodem také jemný tabákový tón. Parfém má velmi dlouhou výdrž a v pozdějších fázích ubývá cukrové složky, kterou nahrazuje luxusní navoněné dřevo. Angelo di Fiume je výjimečně líbezná vůně, která sice byla zařazena do unisexových parfémů, jak to bývá u nikových značek dobrým zvykem, ale osobně ji považuji za jednoznačně dámskou.

Foto: Flickr, Julie Jablonski

P. S.: Možná jste mi celou dobu chtěli připomenout Muglerova anděla. Ne, nezapomněla jsem na něj. Jenže v něm nic andělského necítím. Pokud bych měla zůstat v pohádkově nadpřirozeném světě, pak spíše než růžová andělská křídla připomíná střípky rozbitého zrcadla Sněhové královny.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: